Egy sajnos mindennapos történet érkezett a Zugügyvédhez az új építésű ingatlanok körüli jogi anomáliákról. Mit lehet tenni, ha átvág az építtető? Pereskedni, amíg el nem tűnik, vagy ki nem üríti a cégét. De még jobb, ha a vásárlás előtt keresünk egy jó ügyvédet
Tisztelt Zugügyvéd!
Esetünk felettébb tanulságos sok „kezdő” lakásvásárlónak, azt hiszem. Mi sajnos – úgy néz ki – meg kell fizessük a tanulópénzt.
Egy weboldalon találtunk ez év elején egy újépítésű lakáshirdetést. Megnéztük, találkoztunk az építtetővel, aki az akkori Áfa-váltás miatt azonnal engedett a meghirdetett árból – ettől sem fogtunk gyanút. Szó szót követett, megállapodtunk, jött a szerződéskötés. Erre az alkalomra ígérte, hogy elhozza a magával a társasházi alapító okiratot és az engedélyezett építési tervet. Nos, az elsőt sikerült, de a második helyett csak egy hevenyészett műszaki leírás jött vele.>
Mgállnék egy pillanatra. Senki ne fogadjon el műszaki leírást egy új építésű ingatlanról úgy, hogy nem látta az engedélyezett építési tervet. Ha a vállalkozó nem akarja bemutatni, annak oka van.)
A leírás hevenyészettsége felkeltette a férjem gyanúját, és ragaszkodott hozzá, hogy a szerződésbe építési engedélyezési tervet írjunk. Így a szerződéshez csatoltuk ugyan az építtető által hozott műszaki leírást, szignóztuk is mindannyian (ez volt a hiba), és kikötöttünk egy határidőt, ameddig neki be kell mutatnia az engedélyezett tervet. Mondanunk sem kell, fütyült a határidőre. Csak akkor láttuk meg az engedélyezett tervet, amikor a bank kérte (mivel hitelt veszünk fel). Ekkor is úgy adta oda az építtető, mintha a fogát húznák.
Tüzetesen átnézve kiderült, hogy több helyen eltért tőle. Ezen felül minőségi gondjaink is vannak. Ezekre hivatkozva árcsökkentést kértünk, de nem hajlandó beleegyezni, mondván „nem a tudtunk nélkül” tért el az engedélyezett tervtől, mivel a műszaki leírást aláírtuk. A rétegrendi hiányosságokat nem hajlandó hibaként elismerni.
Sajnos, azt kell mondjam, a probléma rajtunk kívül minden hivatalos szervet hidegen hagy. Próbálkoztunk a fogyasztóvédelemnél, de elhajtottak azzal, hogy a becsapás polgári peres ügy. Az építéshatósági osztályon kerek-perec megmondták, hogy az épület, ha minden papírja megvan, meg fogja kapni a használatbavételi engedélyt, és ők ki se fognak menni a helyszínre ellenőrizni, hogy minden szabályszerű-e. Nyilvánvalóan meg vannak kenve. A peren kívül nincs más lehetőségünk ezt megoldani, aminek aztán a kifejlete és az ideje is bizonytalan. Addig a már befizetett önrész is benn áll a házban – és persze a pasas akkor lép meg külföldre végleg, amikor akar.
Számunkra azon kívül, hogy pórul jártunk, három tanulság fogalmazható meg:
1) minden papírt el kell kérni az ingatlanról, új építésűnél feltétlenül látni kell az építési engedélyezési tervet!
2) nagyon jó ügyvédet kell fogadni, kifejezetten ingatlanost, és a szerződés egzakt módon rögzítsen mindent!
3) az építési engedélyezési terv birtokában meg kell nézni műszaki ellenőrrel együtt az ingatlant, mielőtt a szerződésre sor kerül.
Üdvözlettel:
K.
Utolsó kommentek