Az alábbi szövevényes történetben a gyümölcsössé nyilvánítási ötlet a legabszurdabb. Mindenesetre az önkormányzat építésügyi hátóságának tényleg tisztában
kellett volna lennie azzal, hogy termelésben lévő területre sem építési, sem pedig
használatba vételi engedélyt kiadni nem lehet.
Tisztet Zugügyvéd!
Az alábbi ügyben szeretném a segítségét kérni:
2008 év nyarán egy telket vásároltam nyaraló építése céljából amelynek zártkert besorolású volt. A telek megvásárlása előtt felkerestem a építésügyi hatóságot, hogy a helyi építésügyi rendeletekről érdeklődjek és hogy a nyaraló építésének van e bármi akadálya. A hölgy tájékoztatott a helyi építési szabályokról (beépítési vonal, beépíthető százalék, építmény magassága). Ezen kívül semmilyen más tájékoztatást nem kaptam, hogy a telekre nem lehetne építeni.
A telket megvásároltam, tervrajzot készítettem, majd építési engedélyt kértem amit jogerősen 2008.11.28.-án meg is kaptam. A nyaraló 2009 nyarán el is készült amire, szintén kérelmemre 2009.06.17.-én jogerős használatba vételi engedélyt kaptam.
Ezt követően a földhivataltól felszólítást kaptam mi szerint változási vázrajzot kell benyújtanom feléjük ami alapján az épületet a térképen feltüntetik. Miután ezt elkészítettem a földhivatalnál közölték velem, hogy a területre nem lehetett volna építeni, így építési engedélyt kiadni sem (használatbavételi engedélyt sem) mivel a terület termelésből való kivonása nem történt meg.
A földhivatal nyilvántartása szerint a az ingatlan „kert 1”-es besorolásba tartozik amire utólag ilyen engedélyt nem adnak ki (előre igen), tehát az épületet le kell bontani vagyis az eredeti állapot visszaállítása szükséges.
Egyedüli megoldásként azt ajánlották, hogy a területet minősítessem át gyümölcsös kertnek ami már nem számít átlagon felüli termő területnek és így, mivel az építkezés után kérem a termelésből való kivonást bírság megfizetése mellett utólagosan is megadják az engedélyt.
Ezt én megtettem, a területet gyümölcsfákkal telepítettem be, amit a Földhivatal ellenőrzött és ezután átminősítették az ingatlant, majd megtörtént az épület területének termelésből való kivonása és a térképre átvezetése.
A Földhivatal és a akkori közigazgatási hivatal munkatársaitól állásfoglalást kérve kiderült, hogy egyértelműen a ….. Önkormányzat Építésügyi hatósága hibázott mivel tájékoztatni kellett volna engem az építési engedély kérelem beadásakor, hogy a terület művelési ágból való kivonása szükséges.
Tájékoztattak továbbá, hogy a …..önkormányzat építésügyi hátóságának tisztában kellett volna lennie azzal, hogy termelésben lévő területre sem építési, sem pedig használatba vételi engedélyt kiadni nem lehet.
Az esetről tájékoztattam a jegyzőt aki személyes megkeresésemkor azt
mondta, hogy ha megvan a végösszeg amit a hibázásuk miatt kifizettem közöljem velük és megbeszéljük a kártérítést.
Több hónap utána járást követően sikerült elintézni, hogy a földhivatal engedélyezze a máscélú hasznosítást így összesen 86.350ft kifizetése után már nem kell lebontani az elkészült nyaralót. Természetesen ezen költségek számlákkal igazolhatóak viszont nem tartalmazzák az utazási, telefonálási és gyümölcsfa telepítés költségeit.
Ezt levélben 2011.01.19-én közöltem a bélapátfalvai jegyzővel és kértem az összeg kifizetését, de választ többszöri telefonos érdeklődésem ellenére is csak 2011.02.28.-án kaptam, melyben közölték, hogy 20.000ft-ot hajlandóak kifizetni, mivel a tervező és a tulajdonos is felelős.
Ezt nem tudom elfogadni, mivel az engedélyeztetés és az építkezés során is szorosan együttműködtem az építésügyi hatósággal és ha Ők nem tudnak arról, hogy a terület jelenleg is termelési ágba tartozik akkor azt hiszem én mint laikus nem vagyok felelős a kialakult helyzetért.
A tervező szintén nem vonható felelőségre és azt hiszem a magyar jogrendszer nem ismeri azt a kifejezést amire az építésügyi hatóság hivatkozik miszerint idézem „a tervező szólhatott volna”.
Ezt 2011.05.02.-án egy újabb levélben ismét megírtam a jegyzőnek amire a mai napig nem kaptam választ.
Ezután a megyei kormányhivatalhoz fordultam, mint az önkormányzat felettes szerve, ők 2 levélben felszólították a helyi jegyzőt, hogy vizsgálja ki az esetet és tájékoztassa őket az eredményről.
A mai nap kaptam választ a kormányhivataltól miszerint nem az ő hatáskörük az eset.
Kérem segítsen mit tehetek az igazmért!
Köszönöm!
Üdv Tamás
Utolsó kommentek