Az alábbi levél a szolgalmi joggal kapcsolatban vet fel kérdéseket: kötelezhető-e a szolgalmi jog megszüntetésére a jogosult, ha a szolgalmi jog okafogyottá vált, vagy az alapításkori körülmények lényegesen megváltoztak?
Tisztelt Zugügyvéd!
Édesanyámnak van egy eladásra kínált ingatlana vidéken. Körülbelül 15 évvel ezelőtt a kertvégszomszéd gázbevezetés céljából szolgalmi jogosult lett, ugyanis a gázvezeték csak anyukám utcájából volt elérhető. Az udvaron végigépítették a gázvezetéket és így a szomszéd gázhoz jutott. Az utóbbi években viszont a szomszéd utcájában is bevezették a gázt, a csatlakozás számára máshogy is megoldható lenne. A szolgalmi jogosultságért akkor – annak ellenére, hogy jóval több pénzben állapodtak meg – 10.000 Ft-ot fizetett a szomszéd.
Ezalatt az időszak alatt ebből semmi probléma nem adódott.
Viszont a házra végre érkezett komoly érdeklődő, aki a tulajdoni lap bejegyzése alapján felkereste a szomszédot is, aki arról tájékoztatta a leendő vevőnket, hogy neki szolgalmi joga van (a gázátkötésről hallani sem akart), bármikor bejárhat a házba. Ettől a vevő érthető módon megrettent és a visszavonulást fontolgatja.
Megnéztem a jogszabályokat, hogy tájékoztatni tudjam az érdeklődőt (vagy a további érdeklődőket) a szolgalmi jogosultság mibenlétéről, viszont erről semmi pontosabb megfogalmazást nem találtam. A Polgári Törvénykönyv vonatkozó helye egy laikus számára szűkszavú. Abban kérem segítségét, milyen konkrét jogai vannak a szomszédnak a gázvezetékkel kapcsolatban és hogyan tudom megnyugtatni a potenciális házvásárlót arról, hogy a szolgalmi jogosult szomszédnak nincs szabad bejárása édesanyám házába.
Segítségét előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
Bernadett
Utolsó kommentek