A Házasság vagy szerződés bejegyzéshez érkezett az alábbi igencsak szakmai levél. Talán érdemes megfontolni a tapasztalt kolléga tanácsait.
Kedves Zugügyvéd!
Közjegyzőként jelentős számú vagyonjogi esettel találkozom nap mint nap, ezért éreztem késztetést arra, hogy én is választ adjak B.K. nevű olvasójuk aggályaira. Válaszomat feltöltöttem az oldalra hozzászólásként is, de emellett lentiekben is elküldöm Önöknek.
Ha az olvasó házassági vagyonjogi, továbbá lemondási szerződést köt a vőlegényével – illetve a férjével –, az esetben megvalósulna a szándéka, vagyis az ő vagyona a halála után sem lenne a házastársáé.
A vagyonjogi szerződésben a házasulók átfogóan rendezhetik a vagyoni viszonyaikat. Ebben a szerződésben a szerződő felek felsorolhatják a különvagyonukat képező vagyontárgyakat, továbbá a házasulók rendezhetik a felelősséggel kapcsolatos, és egyéb fontos kérdéseket is. A házasulók a vagyonjogi szerződésben a házasság teljes tartamára kizárhatják a házassági vagyonközösség keletkezését is.
A vagyonjogi szerződés megköthető a házasságkötés előtt, vagy a házasság fennállása alatt is.
A házaság után kötendő lemondási szerződés arra vonatkozna, hogy a házastársa lemond az olvasó után történő törvényes öröklésről. A lemondással a házastársa kiesne az öröklésből, és az édesanyja lenne a törvényes örököse mindaddig, amíg az olvasónak nem születik gyermeke, és őt az édesanyja túléli.
Ha házasságot köt az olvasó, és nem készül vagyonjogi szerződés és/vagy lemondási szerződés, az esetben gyermek hiányában a férje lenne a törvényes örököse, kivéve ha az édesanyja javára végrendelkezik. Ebben az esetben kötelesrész illeti meg a házastársat.
Tapasztalatból tudom, hogy az emberek a házasságkötés után már nem szívesen írnak alá ilyen tartalmú szerződéseket, ezért azt célszerű a boldogító igen kimondása előtt megkötni.
A vagyonjogi szerződést kizárólag közjegyző előtt, vagy ügyvédnél lehet érvényesen megkötni.
Üdvözlettel:
dr. K. O.
közjegyző
Utolsó kommentek