Érdekes szerzői jogi és adójogi problémát vet fel az alábbi levél. Ha magánszemélyként „támogatnak” a zeném letölthetőségéért, megússzuk-e az adót és az Artisjust?
Tisztelt Zugügyvéd!
Egy fiatal magyar zenekar alapító tagjaként szeretnénk egy - talán nem teljesen egyedülálló - terjesztési formát választani. Nem szeretnénk kiadóhoz menni, az Artisjusnak sarcot fizetni már csak azért sem, mert itthon rettenet árai vannak a műsoros zenei CD-knek amit én magam se fizetek ki.
Jött tehát az ötlet, hogy mivel közepesen népszerű zenekarok is igen csekély összeget keresnek az albumokkal, rendszeresen koncertezni, amiből az igazi pénz van, pedig egyelőre nincs lehetőségünk, tegyük ingyen letölthetővé a számokat, egy paypal account vagy bankszámlaszám meghagyásával, ahová támogatásokat küldhetnek a rajongók.
Így jött egy másik külföldi zenekar - akiknek most nem jut eszembe a neve - ötlete eszembe, akik egész egyszerűen mindenkinek annyiért adták a lemezt, amennyit a vásárló rá szánt. Ha egy dollárért, akkor annyiért. Ezt kicsit megcifrázva pedig maga a kérdés: járható lenne-e az az út - vállalkozóvá válás nélkül, hisz pont ez a lényeg -, hogy azt mondjuk, az támogatások/adományok átutalásának megjegyzésébe írják oda a címüket, és küldünk egy ajándék dedikált CD-t (és persze tényleg el is küldjük)? Megállna ez vajon az APEH előtt?
Nem számítana ez emiatt automatikusan eladásnak?
Előre is köszönöm a tanácsokat.
Utolsó kommentek