A hitelközvetítő cégek visszaéléseiről már számos cikk született, és nyilvánvaló volt, hogy a banktitkot sem kezelik szabályszerűen, de hogy az ügyfelek adatait is így kiadják, az már akár bűncselekménynek is tekinthető.
Kedves Zugügyvéd!
Egy számomra furcsa esettel fordulok Hozzád.
2008. tavaszán vettünk egy házat, amit részben építési hitelből terveztünk finanszírozni. A kivitelezőnk tanácsára – bár ne hallgattunk volna rá – egy bizonyos hölgyet bíztunk meg a számunkra legjobb hitelkonstrukció megtalálásával. A hölgy – többkörös hülyének nézés után, de ez most nem tartozik a tárgyhoz, max annyiban, hogy gyanút kellett volna fognunk – végül ajánlott egy megfelelő konstrukciót.
Minden rendben ment, bár kicsit furcsálltuk, hogy a hitelszerződés megkötésekor nem volt jelen, pedig még az odaúton is beszéltünk telefonon és az elmondásából azt lehetett leszűrni, hogy a helyszínen van. Végülis ő nem kell a szerződéshez, megkötöttük nélküle.
Mivel építési hitelről van szó, a hitel részleteket nem a kivitelezőnek, hanem közvetlenül nekünk folyósították, készültségi szintenként. Az egyik ilyen részlet folyósításáról úgy szereztünk tudomást, hogy a kivitelező ordítva hívott fel minket, hogy tudomása szerint már két napja folyósítottak és még mindig nem érkezett meg hozzá a pénz. Az első kérdésem ehhez kapcsolódik:
- értesíti-e a bank a kivitelezőt a részletek utalásáról?
Tudtommal nem, hiszen velük semmilyen viszonyban nincs. tehát csak a hitelközvetítő értesíthette, kiadva ezzel banktitoknak minősülő információkat. (Nem az a baj, hogy megtudta, hiszen át akartuk utalni, de ennyi idő alatt egyébként sem érkezne meg hozzá a pénz. Az a baj, hogy olyan információhoz jutott, amihez neki semmi köze és emiatt mi egy elég megalázó üvöltözés szenvedő alanyaivá váltunk, ártatlanul.)
A hitelfelvétel lezárult (az építkezés azóta sem, de ez más téma) és azt hittük, hogy a hölggyel való kapcsolatunk is. Pár héttel ezelőtt azonban felhívtak egy luxus-kategóriájú porszívókat értékesítő cégtől és elmondásuk szerint a hitelközvetítő hölgytől kapták meg a telefonszámomat. Ez nem lenne annyira főbenjáró bűn, ha barátok lennénk vagy legalábbis nem ügyfél/szolgáltató kapcsolat lett volna köztünk.
De az ügyfeleink adatait kiadni, anélkül, hogy előzőleg engedélyt kértünk volna rá, szerintem elég necces. Ez a második kérdésem:
- kiadhatja-e a pénzügyi tanácsadó az előzőleg üzletkötéshez bekért adatainkat magáncélra?
Ezen a ponton elborult az agyunk és utánanéztünk a hölgynek. A PSzÁF nyilvántartásából kiderült, hogy a hitelszerződés megkötése körüli időszakban a státusza „Deaktivált” volt. A harmadik kérdésem ehhez kapcsolódik:
- jól tudom-e, hogy deaktív státuszban a hitelközvetítő nem láthat el hitelközvetítői tevékenységet?
Ezen a ponton világosodtunk meg: hát ezért nem volt jelen a szerződéskötésnél, ezért nem szerepel sehol a neve és ezért élt vissza vígan a banki adatainkkal: mert úgysem tudjuk rábizonyítani.
Kérlek, segítsetek, szeretnénk, ha a hölgyben tudatosulna, hogy mit szabad következmények nélkül megtenni egy ügyféllel és mit nem. Hogyan tudunk eljárást indítani? A PSzÁF szerint ez részben PTK kategória (joggal való visszaélés), mi viszont nem szeretnénk egy polgári perrel vesződni, hiszen nem kártérítést akarunk, hanem azt, hogy a hölgy a jövőben tiszteletben tartsa azokat az embereket – és adataikat –, akikből él, mégha a pénzét nem is tőlük kapja.
Érdemes eljárást indítanunk, vagy nyeljük le, hogy az emberek ilyenek és igyekezzünk elfelejteni ezt a szemétséget?
Köszönöm ha válaszoltok!
Üdv,
Panni
Utolsó kommentek