A közszférában szokásos rabszolgamunkáról már több bejegyzés is született. Most egy pedagógus jogi panaszait olvashatjuk.
Tisztelt Zugügyvéd!
Az alábbi téma remélem tanulságos lesz az olvasóknak és természetesen bízom benne, hogy lesznek hasznos és használható kommentek is a témában.Jelenleg egy fővárosi fenntartású középiskolában dolgozok, ahol minden második hónapban számolják el, a rendes munkaidő (heti 22 óra) felett ledolgozott időt, azaz a túlórát.
A túlóra elszámolását, egy excel fájlban kell vezetni, majd határidőre leadni.
Szeptember-október hónapokban néhány munkatársammal, elég sokat túlóráztunk, helyettesítettünk (szakos helyettesítésről beszélünk). Ugyanakkor volt közülünk, aki kivett 3-4 nap szabadságot, volt aki tanulmányi szabadságot (érvényes tanulmányi szerződéssel, ami rögzíti, hogy ezek a napok neki fizetve vannak, ezt ennek megfelelően ki is fizetik).
Az elszámolás pedig úgy működik, hogy van egy tanítási időkeret, amiből, ha valaki nem dolgozik egy adott napon, (pl. szabadság miatt) 4,4-es szorzóval az adott nap levonódik a havi összóra keretéből. (pl: ha valakinek 90 órát kellene tanítani egy hónapban, akkor egy nap szabadság esetén 4,4 órával kevesebb kellene, hogy legyen a havi kerete.) A problémánk az lenne, hogy nálunk ez nem vonódik le. Ez azt jelenti, hogy ezt a tanítási időkeretet (ami távollét esetén nem csökken le) a túlórák kezdik kitölteni, így nem kerül kifizetésre az a pénz, amit a túlórákért kapnánk. példaként: kedden szabadságon vagyok, ezen a napon lenne 6 órám, aminek le kéne vonódnia az összóra keretből. Ezt a napot nálunk nem vonják le. Szerdán van 3 túlórám, mert pl: helyettesítek. Ez a szerdai 3 túlóra elkezdi feltölteni a kedden keletkezett 6 óra mínuszt és még így is -3 órám van.
Ha minden nap van két túlórám, az kb. 40 túlóra havonta. Ha elmegyek szabadságra/táppénzre stb. 10 napra a napi 4,4-es szorzó elmulasztott levonása miatt, még mínuszban is leszek és hiába a sok túlóra. Ez számomra úgy tűnik, mintha a kifizetett szabadságomat még le is dolgoztatnák. Egy ilyen miatt az egyik kollégának így nem fizettek ki nagyjából 40 000 Ft túlóra díjat.
Tudtommal a szabadság jár, a tanulmányi szabadságról szerződés van, ha meg beteg valaki az meg hivatalos táppénz, tehát a túlórák nem mehetnének be ezeknek a napoknak a helyére, mert így ingyen dolgoztatnak. Sőt úgy vélem ezzel így vissza is lehet élni a munkáltató részéről, mert, ha előre tudja, hogy valaki minden harmadik héten három napig pl. tanulmányi szabadság miatt távol van, szándékosan beküldhetik helyettesíteni a három nap óráinak mértékéig, hiszen mivel a távolléte mínuszokat generált, így ezt nem kell majd kifizetni.
Amikor megkeresték többen is az illetékest a témában, hogy mégis mért van ez így, hivatkozott arra, hogy a pedagógus munkaideje heti 40 óra amiből kötelező 22 óra tanítás és a többiben az igazgató megbízhatja bármivel. Ez így igaz, de az nincs sehol leírva, hogy, ha megbízott akkor a túlórát nem kell neki kifizetni. Nos ennyi a történet.
Az előző tanévben 2009-ben ez az elszámolás még normális módon történt. Érdeklődés képpen utánajártunk, hogy másik fővárosi középiskolában ezek az elszámolások hogyan történnek, és megerősítettek minket abban, hogy a mi elképzelésünk helyes. Miszerint az az elszámolás, ami nálunk van nem megfelelő.
Érdeklődnék, hogy van-e valakinek valami ötlete, hogy ezt hogyan lehetne erre megoldást találni és hogyan lehetne kifizettetni velük az eddigi („lenyelt”) pénzünket? Valamint tudnának-e olyan törvényt mondani, ami alapján ezek az elszámolások történnek közoktatási intézményekben? A válaszokat előre is köszönjük!
Tisztelettel:T
Az utolsó 100 komment: