Újabb reményteljes illetéktörténetet mesél el az alábbi levél. A felfüggesztő feltétellel kötött adásvételi szerződések esetében gyakran kiszabja egyből az illetéket az APEHa Zugügyvéd is több ilyen esettel találkozott.
Kedves Zugügyvéd !
2006. augusztus 22-én adásvétellel vegyes vállalkozási szerződést kötöttünk, melyben megvásároltunk Pécsett egy beépítetlen telket 3.800.000 Ft-ért.
Az eladó vállalta, hogy a telken felépít egy lakást 15.200 ezer Ft-ért.
Az illetékhivatal nyomban kiszabta az ingatlanátruházási illetéket 19 M ft után. A másodfokon eljárt APEH Hatósági Osztály az illeték kiszabását helyben hagyta .
A bíróság 2007.október 1-jén tartott tárgyalást. Bemutattunk egy fényképet, mely az adásvételi szerződés megkötésének napján még egy teherautó állt a telken, szükség esetén a helyszíni szemlét is felajánlottuk, a félkész épület ugyanis két utcával a bíróság mellett éktelenkedett, az építkezés ugyanis közben leállt.
A bíróság azonban minden további nélkül ítéletet hirdetett. Keresetünket azzal az indokolással utasította el, hogy "valójában felfüggesztő feltétel mellett kötött
adásvételi szerződésről van szó minthogy a felek a szerződés hatályának beálltát bizonytalan jövőbeli eseménytől tették függővé."
Az Itv. 3. § (6) bekezdése szerint felfüggesztő feltételtől függő szerződés esetén az illetékkötelezettség a szerződés hatályának beálltakor keletkezik. Mi viszont az illetéket már akkor másfél éve befizettük. A jogerős ítélet alapján az illetéket részünkre vissza kellett volna fizetni.
Az ítélet kézhezvétele után ez év januárban kérelemmel fordultunk a bírósághoz, hogy mikor lesz esedékes az illetékfizetési kötelezettség, nevezetesen az adásvétel tárgya mikor tekinthető létrejöttnek (lakhatási engedély,birtokbaadás, ingatlannyilvántartási bejegyzés )
A bíróság a kérelmet elutasította azzal, hogy "az ítélet indokolásában valamennyi kereseti kérelemre kitért és részletesen indokolta"
Ki tudja megmondani, hogy mikor áll be illetékfizetési kötelezettségünk, az APEH a másfél éve korábban befizetett illeték után köteles-e kamatot
fizetni ? Mikor dől el, hogy a bizonytalan jövőbeli esemény bekövetkezik-e, addig az illetéket az APEH milyen jogon tartja magánál ?
Utolsó kommentek