Az alábbi ügyben szinte minden probléma előjött, ami egy hitelre vásárolt új építésű ingatlan vételénél felmerülhet. Sokan nincsenek tisztába az ilyen konstrukciók veszélyeivel, pedig nagyon könnyen elveszítheti az ingatlanba fektetett vagyonát a vevő, és még a hitel is a nyakán marad.
Tisztelt Zugügyvéd,
Szeretnék megosztani egy érdekes történetet, és a végén - helyzetemre - megoldást találni.
2001-ben adás-vételi szerződéssel "X" nevezetű építtető cégtől vásároltam új építésű társasházban közel 100 nm-es lakást - (kp., három gyermekem után járó szoc.pol és hitel bevonásával). Az "X" építtető 2003-ban adta használatba a társasházat, viszont a tulajdonjogok bejegyzése az "X" cég peres és egyéb ügyei miatt eddig nem jött létre (hét év huza-vona után most talán rendeződik a helyzet, az "X" cég felszámolója és egy külső ügyvéd segítségével - heteken belül minden lakásra új - a régi szerződés alapján elkészített - szerződést köt a felszámoló, melyet beadva 30 napon belül minden lakásnak lesz tulajdoni lapja).
Az én helyzetem ebben a káoszban: Az általam felvett hitelt és szoc.pol-t az "X" cég megkapta a lakás ellenértékeként, de mivel még nincs tulajdonom, ezek a tartozások a mai napig nincsenek bejegyezve sehol jelzálogként.
A további események miatt fontos tudni: az "X" cég tulajdonosa egyben az én ügyvédem (volt).
A felvett kedvezményes kamatozású lakáshitelemet még beköltözés előtt el kezdtem törleszteni (havi 60 ezer forint). Sajnálatos esemény következtében párom rokkant nyugdíjas lett 2002-ben, jövedelmünk jelentősen megcsappant - ezért az "X" cég tulajdonosától - ügyvédünktől - tanácsot kértünk: mit tegyünk, ekkora lakást ennyi tartozással ezek után nem tudunk vállalni.
Azt a megoldást ajánlotta: nézzünk kisebb lakást, Ő azt megveszi - egymás között pedig a két lakást elcseréljük - értékegyeztetéssel. Belementünk. Bérelt lakásban laktunk gyermekeinkkel, - az új lakásba egyébként sem tudtunk volna beköltözni, mert azt csak 2003-ban adták át - és kerestünk kisebb lakást. Találtunk többet is, de ügyvédünk mindig valamire hivatkozott - ami miatt nem jött létre kisebb lakás adás-vétele (nincs pénze, mert befektette, vagy épp külföldön tartózkodott). Annyi segítséget kaptunk, hogy havi 30 ezer forinttal hozzájárult a hitelünk törlesztéséhez (de mint utólag megtudtuk, ezzel szemben az új lakást havi 100 ezer forintért bérbe adta - nem hivatalosan). Ekkor még mindig bérelt lakásban laktunk, már minden tartalékunkat feléltük - mert fizettük a hitelt, fizettük a lakásbérleti díjat. 2004-ben, amikor ezt szóvá tettük, azt a megoldást javasolta: van egy készpénzes vevője a lakásra - és hogy a szoc.pol-t ne veszítsük el, írjunk egy csere-szerződést az édesanyja vidéki házára, oda a szoc.polt és a hitelt át lehet vinni (ekkor még azt sem tudtuk, hogy nincs is a lakásra bejegyezve jelzálogjog - mert nincs is tulajdon), amikor ez megtörténik, az édesanyja eladja a készpénzes vevőnek a lakást, mi megkapjuk a lakás árát, abból végre vehetünk magunknak megfelelő otthont, és oda az édesanyja házáról átvisszük a tartozásainkat - mint ügyvéd, minden papírmunkát elintéz nekünk.
Aláírtam a csere-szerződést - lakásom és Anyuka háza között - viszont a kp.-s vevővel nem sikerült találkoznom. Ügyvédem hétről - hétre kifogásokkal állt elő, hogy miért nincs még pénz. A titkárnője - érdeklődésem egyszer elszólta magát: az ügyvéd úr már rég megkapta a pénzt. Ezek után természetes, hogy kutattam a "vevő" után - mivel ügyvédem rendszeresen lerázott. A "vevő" nekem kijelentette, hogy már rendezte a lakást - kérjem az ügyvédtől. Az ügyvéd kijelentette - kérjem a vevőtől, mert ő még nem kapta meg.
Közben tudomásomra jutott, hogy a "vevő" is kiadta a lakásomat - persze nem hivatalosan. Én még mindig bérelt lakásban éltem családommal, mellette fizettem a hitelt, és "anyuka" házán kívül nem volt semmim (mint később kiderült, Anyuka háza egy-két milliót ér csak - arra a bank nem is vitte volna át a hitelemet!)
Ismerősön keresztül egy ügyvédnőhöz fordultam - aki azonnal felszólította az ügyvédemet is és az "Új" tulajdonost is, hogy csere-szerződésünktől elállok! Nem reagáltak.
Ezért 2005-ben bírósághoz fordultunk - a csere-szerződés érvénytelenítése miatt.
Ekkor vettem fel a kapcsolatot a hitelező bankkal - leírtam helyzetemet - más hasznosítja a lakásom, nekem kell bérelnem, hogy ne az utcán éljünk - és mivel párom rokkant nyugdíjas (29 ezer forinttal) csak nekem van jövedelmem. Bejelentettem, hogy amíg a per folyik, és nem tudok saját lakásomba költözni, nem tudom fizetni a havi részleteket - egyben kértem, hogy erre való tekintettel szüneteltessék hitelem - minden periratot mellékeltem.
Több, mint három hónap múlva kaptam választ: azonnali hatállyal felmondták a hitelt - és Baar listára tettek.
A pert ügyvédem mindenféle indokkal, fellebbezéssel elhúzta (időközben más "cselekményei" miatt az ügyvédi praxisát visszavonták), 2007. tavaszán másodfokon jogerős ítélet született: érvénytelen a csere-szerződés és ez alapján érvénytelen az Anyuka és az új vevő közötti szerződés is. így beköltözhettem végre saját lakásomba.
Ismét megkerestem a Bank-ot, hogy fizetném a hitelem. Azt a választ kaptam, hozzam a tulajdoni lapom - akkor szóba jöhet a hitel visszavétele. Közöltem, hogy tulajdoni lappal nem rendelkezem, mivel a társasház még nincs bejegyezve, és lakógyűlésen is azt a felvilágosítást kaptuk - több évig ne is reménykedjünk, hogy be leszünk jegyezve. Ha nincs tulajdoni lap - nem vehetem vissza a hitelt - ha egyáltalán a kedvezményes kamatozásút kapnám vissza - persze hónapról hónapra növekszik a késedelmi kamattal.
Kérésemnek az lett a következménye, hogy egy behajtó cégtől kaptam felszólítást a kamatos kamattal növelt tartozásomra - persze visszaírtam, én fizetném, részletekben, ha engednék. Ezek után közjegyzői okirat érkezett - ha nem fizetem be az X millió forintot 8 napon belül - bírósági végrehajtást kérnek.
Erre már nem válaszoltam. Ők sem, és azóta a mai napig senki nem keresett meg - fizetésemből nem vonják.
És most visszakanyarodnék történetem elejére:
A jogerős bírósági ítélet óta (2007) az új (a hét évvel ezelőtt megvásárolt) lakásomban élek. Három gyermekemből azóta a két idősebb nagykorú lett, már külön, saját életüket élik. Anyagi helyzetem viszont változatlan, sőt a mai gazdasági helyzetben azt mondhatom, inkább a társadalmi réteg aljához tartozunk. Ennek ellenére tisztességgel fizetem amit fizetnem kell.
Tervünk ugyanaz, mint a történet elején - ekkora lakás nekünk luxus, ha ismét fizetnem kell a hitelt (ami már sokkal több, mint amikor 2001-ben felvettem - pedig három éven keresztül fizettem(!), és korom miatt - mivel már 55 éves vagyok - új szerződés esetén csak 13 évre oszlik el ez az összeg.
Viszont közeleg az időpont, amikor családom jövőjéről kell döntenem: ahogy bejegyzik tulajdonom, a bank bejegyzi jelzálog-jogát - így kénytelen leszek elfogadni minden, általuk közölt feltételt. Ez még nem is lenne akkora gond, mert ezzel együtt is el tudnám adni, és egy kisebb lakásba költözni - a kettő különbségéből pedig ki tudnám váltani a hitel egy részét.
Ami inkább "megfontolásra" késztet, tudomásomra jutott - egy megbízható, a pártomon álló közös ismerősön keresztül: "X" cég tulajdonosa, a volt ügyvédem - mivel pert nyertem ellene, s büszkeségén csorba esett -pert indít - melyet azonnal be akar jegyeztetni tulajdoni lapon - nehogy el tudjam adni (hogy milyen indokkal, nem tudom - de megalapozott nem lehet, viszont mire ezt bebizonyítom addig több év is eltelik - már kiismerve "taktikáját" el tud húzni ügyeket. (Lásd egyértelmű csere-szerződésem érvénytelenítését két évig - pedig a legelső tárgyaláson Anyuka is, én is kijelentettük - nem állt szándékunkban cserélni!)
Ha pedig per alá kerül lakásom - akkor nem tudom eladni, elcserélni.
Ebben a helyzetben pedig fizetni a rezsit és a hitel részleteit, közben tárgyalásokra járni évekig, míg bebizonyítom igazam - semmiképp nem tudnám- s a vége az lenne, hogy lakásom a Bank tulajdona lesz.
Most keresem a megoldást - gyorsan, áron alul eladni? De egy-két héten belül találni potenciális vevőt?
A minap viszont azt ajánlották: ajándékozzam gyermekeimnek, a bank tartozást pedig vagy átvállalják, vagy valamilyen módon elintézem a másik lakásból.
Az megoldás, hogy viszem a saját szerződésem, s azzal együtt adok be (ha el tudom adni a lakást) egy adás-vételi szerződést, vagy lehet egy adás-vételi előszerződés is? Ha pedig nem találok vevőt - akkor a saját szerződésemmel egy időben a gyermekeimmel kötött ajándékozási szerződést adom be?
Vagy van más, megvalósítható megoldás?
Az előfordulhat, hogy - két általam beadott szerződés közé - bejegyeztet valaki tulajdoni lapot érintő bejegyzést?
Vagy ilyet már előre is be lehet jegyeztetni?
Előre is köszönöm válaszukat, hozzászólásaikat!
Utolsó kommentek