A Zugügyvédhez az év első napján érkezett az alábbi, csinos kis történet. Úgy látszik már nem csak a feketemunkásokkal dolgozó építtetőknél szokás feljelenteni az alkalmazottakat fizetés helyett, hanem egyes számítástechnikai cégeknél is. A szörnyű az, hogy vannak helyek, ahol a rendőrség ehhez asszisztál.
Kedves Zugügyvéd,
Az év utolsó napjaiban történt velem a következő eset: egy vidéki kisvárosban vezető rendszergazdaként dolgoztam egy cégnek, már egy éve, a saját Bt.-men keresztül számláztam. A cég vezetője valahonnan megtudta, hogy váltani akarok, ezért nem fizette ki az összeget, amiben megállapodtunk. Az év vége előtt elment egy munkatárs, ezért a rendszergazda jelszavakat – az előírásoknak és a feladatkörömnek megfelelően – megváltoztattam.
A cég vezetője behívott tárgyalni, hogy lezárjuk az együttműködésünket. Mint ahogy később kiderült, már civil ruhás rendőrök vártak. A tárgyalás során mindenáron azt akarta kiszedni belőlem, hogy a jogosan nekem járó pénzhez kötöm a jelszavak átadását, miközben én folyamatosan csak annyit mondtam, hogy a két dolgot kezeljük külön, a jelszavakat természetesen jegyzőkönyv ellenében átadom rögtön, ezzel magamat akartam védeni, nehogy valaki később belebuheráljon a rendszerbe, és rám kenjék. Gyanítottam, hogy titokban felvette a beszélgetést, ez a gyanúm később be is igazolódott. Egyszer csak betört a szobába két civil ruhás rendőr, és közölték, hogy őrizetbe vesznek zsarolásért. Telefonálni akartam, hogy értesítsem a feleségem, nem engedték meg, végül ezt az egyik kollégám tette meg.
Bevittek a megyei kapitányságra kihallgatásra. A rendőrök azt mondták, hogy őrizetbevételkor nem kötelesek megengedni, hogy ügyvédet hívjak – egy ügyvéd barátomnak akartam szólni – és a kihallgatáskor a számba akarták adni a vallomást. Közben a feleségemnek és az ügyvéd ismerősömnek letagadták a kapitányságon, hogy behoztak volna. Végül úgy oldódott meg a helyzet, hogy az egyik közeli rokonom egy másik kapitányság vezetője, a feleségem értesítette, neki már bevallották, hogy őrizetbe vettek. Belülről csak annyit érzékeltem, hogy a hangnem megváltozott, egy másik kihallgató-tisztet küldtek, aki sokkal normálisabban állt az ügyhöz, majd kiengedtek.
Magától az ügytől függetlenül jó néhány kérdőjel vetődött fel bennem: a rendőrségnek ennyi ideje van, hogy egy elszámolási vitára két civil ruhás nyomozóval rámozdulnak, kvázi csapdát állítsanak? Vagy elég egy befolyásos helyi vállalkozó, aki zsinóron rángatja a rendőrséget, ha nem akar fizetni valakinek? Az alapvető jogérzékem is azt súgja, hogy jogom van ügyvédet hívni, főként, ha a telefonszámát is tudom, de még a feleségemet sem engedték értesíteni. Később azt mondta erre a rendőr rokonom, „hogy ez a szokás”. Mi történik azokkal, akinek semmi kapcsolatuk, összeköttetésük sincs? Egyáltalán milyen jogállamban élünk mi?
Üdvözlettel:
KZ
Utolsó kommentek