A benzinkút és vendéglő, kocsma tulajdonosok kedvenc módszere, hogy csak a borravalóért dolgoztatják az alkalmazottjaikat. De hogy egy diákszövetkezet is asszisztáljon a sajátos foglalkoztatásban ez új elemnek tűnik ebben a műfajban.
Tisztelt Zugügyvéd!
Rövid leszek, és tömör.
2 éve dolgozom egy benzinkúton, mint kútkezelő. Az egyik diákszövetkezeten keresztül dolgozom itt, az egyetem mellett.
Néhány érdekes részletet megosztanék Önökkel:
1, Nincsen alapbér, kizárólag teljesítmény alapján kapom a juttatást. Ha nem jön tankoló, akkor nem keresek semmit.
2, A munkaidő naponta 14 óra, persze nem kell minden nap jönni, mert a munkatársak között el kell osztani az egész hónapot.
3, Ünnepnapra és hétvégékre kapunk 1000 Ft alapbért.
4, A fizetésemet a diák munkaerő közvetítőtől kapom, és ők úgy számlázzák ki, hogy amennyit kerestem az adott hónapban, azt leosztják a minimálbér óradíjával, majd 8 órával és a hétköznapok számával, hogy úgy tűnjön, mintha csak hétköznap dolgoznék minimál bérért 8 órát.
5, Az eltelt 2 év 90%-ában nem kerestem meg az egy havi minimálbért, azaz a havi nagyjából 150 óráért járó minimálbért. Ennél mindig kevesebbre jött ki, bár papíron úgy tűnt, mintha az egész hónapban 8-10-szer dolgoztam volna 8 órát.
6, Azért nem számolnak a diák munkaerő közvetítőnél azzal, hogy hétvégén ésünnepnapokon is dolgozom, mert akkor kellene hétvégi/ünnepi pótlékot is fizetni.
7, Nem létezik olyan, hogy szabadság, nincs bejárási hozzájárulás, egyéb juttatások, de még betegszabadság sem. (hiába a havi 150 óra munkavégzés).
Kérdésem: Mi ez, ha nem újkori rabszolgatartás? Mernék kérdőre vonni valakit, azonnal megköszönnék a munkámat, és másnaptól nem kellene mennem dolgozni. Ezt természetesen a szemembe is mondták már, amikor a szabadságot próbáltam pedzegetni.
Abba bele sem merek gondolni, hogy hány ezer diákkal csinálják ezt meg.
Önök szerint van erre valamilyen megoldás? Mit tehetek, ha nem akarom elveszíteni a munkámat, de szeretném, ha legalább a minimálbért megkapjam?
Üdvözlettel: Endre
Utolsó kommentek