A Zugügyvéd számára is elég bizarr az alábbi történet, mindenesetre ezentúl messze elkerüli a motorkerékpározó tanoncokat.
Tisztelt Zugügyvéd!
A kategóriás jogosítványt készülök szerezni. A hétvégén gyakorlati oktatás közben kisebb balesetet okoztam, az anyagi kár kb. 30000 ft. Személyi sérülés nem történt.
A helyszínen az oktatóm nem volt hajlandó betétlapot adni a vétlen söfőrnek, mivel a motort nem ő vezette, és valami KRESZ paragrafus miatt állítása szerint nem tartozik jogi felelősséggel a tanuló által okozott kárért. Véleménye szerint a motoros oktatás nagyban különbözik az autóstól, mivel motoros gyakorlati oktatás közben az oktató érdemben nem tud részt venni a kialakult veszélyhelyzet elhárításában.
Így érvelve felszólított, hogya kárt rendezzem a másik féllel készpénzben. Ezt én elutasítottam, így a vétlen fél rendőrt hívott.
A kiérkező rendőrökkel az oktatóm megintcsak vitába keveredett, mivel azok megkérték, hogy a felesleges bonyolítás elkerülése végett töltsön ki egy betétlapot, amiber vezetőnek majd engem ír be. Erre ő nem volt hajlandó.
15 perc vita után végül az oktatóm kifizette a vétlen félnek készpénzben a kárt, majd tudomásomra hozta, hogy ezt az összeget akár polgári peres úton is behajtja majd rajtam. Szerinte egy több- tíz- százmilliós kárnál is a tanuló kell hogy zsebből fizessen.
Az autós iskola vezetője telefonos megkeresésemre osztotta oktatója álláspontját!
Nem tudom elhinni, hogy ez így van.
Az én álláspontom szerint a motor az oktató tulajdona, és kötelező felelősség-biztosítással rendelkezik. Én mint gépjárművezető hajlandó vagyok a betétlap megfelelő pontján adataimat megadni mivel a motort én vezettem. Persze jogosítvány nélkül. Viszont az autós iskolával tanulói szerződésben állok, s szerintem ennek a szerződésnek része a gyakorlati oktatás is, így jogsi nélkül is részt vehetek a forgalomban megfelelő előírások teljesülte esetén.
Szerintem az autós-motoros iskoláknak rendelkezniük kell valamilyen speciális felelősségbiztosítással az ilyen esetekre, hiszen biztos nem én voltam az első akivel ilyen történt, illetve a tanulómotornak is kellene hogy legyen valami speciális biztosítása, hiszen az üzemeltetése nem átlagos körülmények között történik.
Lehet, hogy a biztosításokon spórolnak?
Esetleg van nekik mert előírás, csak először megpróbálják lehúzni a tanulókról, hogy ne emelkedjen a biztosítási díj?
Ezek után már barátok nem leszünk az oktatóval, s hát elgondolkoztató az egész, ha tényleg úgy van ahogy ő mondja.
Vajon a többi tanuló tudja ezt, hogy egy többmilliós kár esetén tulajdonképpen egy rossz mozdulattal romba dönthati az életét?
Mi van a vétlen felek jogbiztonságával?
Hiszen ha a motoros tanulók nincsenek biztosítva, nagy kár esetén ki fizet, ha a tanulónak éppen nincs mondjuk 5 millió a zsebében?
Első körben megbróbálok blogokon okosodni.
Tisztelettel kérném Önt és a kommentelőket álláspontjuk kifejtésére!
Üdvözlettel!
István
Az utolsó 100 komment: