Az alábbi "törvényjavaslat" a minap érkezett a Zugügyvéd postaládájába, mintegy a jelenlegi jogalkotási módi karikatúrájaként.
2015. évi I. törvény
1. § A Btk. a következő alcímmel és 139/B. §-szal egészül ki:
„Magánnyugdíj-államosítás bűntette
139/B. § (1) Aki a magánnyugdíjpénztári megtakarítások központi költségvetésbe juttatása érdekében olyan törvényjavaslatot támogat szavazatával országgyűlési képviselőként, amely a magánnyugdíjpénztári tagok állami nyugdíjjuttatásának elvételével való fenyegetéssel készteti a magánnyugdíj-pénztári tagokat megtakarításuk központi költségvetés részére való átadására, 10 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) Aki az (1) bekezdésben említett törvényjavaslat elfogadását miniszterként, miniszterelnökként, vagy államtitkárként támogatja, életfogytiglani, vagy 15 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”
2. § A Be. a következő 555/O. §-szal egészül ki:
„555/O. § A magánnyugdíj-államosítás bűntettében folyó büntetőeljárásra a kiemelt ügyek eljárásának szabályait azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a gyanúsított a fogvatartása első 168 órájában nem találkozhat a védőjével és az őrizet időtartama 6 hónap lehet. Az eljárásban országgyűlési képviselő mentelmi jogára nem hivatkozhat.”
3. § Ez a törvény a kihirdetését követő napon hatályba lép és a Btk. jelen törvénnyel beiktatott szabályát a 2010. május 1. napját követő magatartásokra visszaható hatállyal alkalmazni kell.
Indoklás:
Az új összetételű Alkotmánybíróság alkotmányosnak tekintette a visszaható hatállyal bevezetett Államadósság-emelés bűntettét, így az Országgyűlés az előző kormány felelőtlen gazdaságpolitikájának egyik sarokkövét, a magánnyugdíj-államosítást is hasonlóképpen büntetni kívánja.
Az új összetételű Alkotmánybíróság a 2010-14-es parlamenti ciklusban alkotmányosnak tekintette a kiemelt ügyekben a gyanúsított védőtől való eltiltását és a bírói döntés nélküli hosszú őrizeteket. A ......politikusbűnözők esetén e szabályok fokozott alkalmazása indokolt.
Utolsó kommentek