Az alábbi jogi ügy számos sebtől vérzik, a Zugügyvéd inkább elrettentő példaképp teszi ki a blogba, hogyan nem szabad beleugrani egy lakásadásvételbe.
Üdv!
Egy elég érdekes esetben szeretnék tanácsot kérni. Elég szövevényes ügy, de megpróbálom érthetően leírni.
Az egész előzménye szüleim, egy 2005-ben történt halálos közlekedési balesete. Mivel nem a balesetben elhunyt édesapám volt a felelős - ezt már ott a helyszínen is megmondták a rendőrök -, bírósági eljárás indult az ügyben. Először a vétkessel, aki letöltendő szabadságvesztést kapott. Mivel arra számítottunk, hogy a biztosító hamar fog fizetni, így úgy döntöttünk, hogy lakást veszünk (mivel laknunk kellett valahol). A lakásra 300 ezer forint foglalót adtunk és 30 ezer forint kauciót, mert úgy beszéltük meg a tulajdonossal, hogy amíg nem tudjuk kifizetni a teljes vételárat, havi 15 ezer forintot fizetünk neki. Feltételezem ezután nem adózott, sőt, nem is számította bele a lakás vételárba, hanem albérleti díjként kezelte... Előzőleg nem így állapodtunk meg, de reméltük -és ezzel is biztattak minket-, hogy minél hamarabb lerendezzük a vásárlást.
Azonban ahogy telt-múlt az idő, biztos lett, hogy egyhamar nem fog fizetni a biztosító, amivel időközben pereskedni kezdtünk, hogy fizessen már. Mondtuk is a tulajdonosnak, hogy jobb lenne talán, ha visszalépnénk a szerződéstől, mert egyáltalán nem garantált, hogy fizetni tudunk.
Akkor ugyanis 2008. február 28-at írtunk határidőnek.
A határidő el is múlt és még mindig nem volt biztos semmi.
Végül 2010 júniusában kiköltöztünk, de nem teljesen - pár dolog ott maradt, mivel a májusra ígért tárgyalást (azt hiszem) augusztusra halasztották és reméltük, hogy végre lezárul a dolog.
Az augusztusból végül október lett és sajnos nem a legjobb eredménye lett. A kártérítésből a lakást lehetetlen lett volna kifizetni.Megkértük a tulajdonost, hogy kipakolhassunk, azonban ő ehhez csak akkor járul hozzá, amikor kifizettük a lakáson maradó 320-360 ezer forint tartozást (a fűtés havonta 40 ezer forint, így igen gyorsan összejött).
Azonban mi a lakáson igen jelentős felújítást végeztünk, mert leírhatatlan állapotok uralkodtak, a falból kilógott a vas, a csap szökőkútként funkcionált és egy idő után több volt a csótány, mint a festék a falon...
Így kivakoltattuk, kifestettetük, a vízvezetéket is kicseréltettük. A felújítás körülbelül 200 ezer forintba került.
Az utolsó találkozásra a tulajdonos hozott egy _kitöltetlen_ tartozáselismerő nyilatkozatot és megkért minket, hogy írjuk alá... Az összegek hiányoztak róla, ráadásul a tulajdonos neve helyén egy teljesen más név szerepelt.
Mi erre nem voltunk hajlandóak, azonban az előzetes telefonos egyeztetés alapján arra készültünk, hogy kipakolhatunk, ő ezt nem engedte meg, csak ha aláírjuk a papírt. Viszont azt a papírt aláírtuk, hogy március végééig kipakolunk, ha nem, akkor mindenről lemondunk...
Megmondtuk neki, hogy számolja bele a felújítást a tartozásba és akár a házban levő értéktárgyakat (hűtőszekrény, mosógép) is otthagyjuk neki.
Azonban ma úgy olvastam, hogy amennyiben a lakásvétel rajtunk kívülálló okok miatt hiúsul meg (és itt nem mi tehettünk róla, hogy a biztosító húzza az időt), a foglaló is visszajár - jelen esetben beleszámít a kártérítésbe.
Ő viszont ezt nem hajlandó elfogadni, sőt, az ideig fűtésszezont és a kamatokat is fel akarja írni, hogy minél többet fizessünk neki... Sőt, a -szerintem- jogtalan bérleti díjat is ki akarja fizettetni.
Kérdéseim:
1. Visszatarthatja-e a számára értéktelen (pl. fényképalbum) dolgainkat? Amennyiben nem, hogyan pakolhatunk ki?
2. Leírható-e a felújítás és foglaló+kaució a tartozásunból?Üdv:
V. Dávid
Utolsó kommentek