Azért nem mindennapi jogeset, hogy egy német illetékes önkormányzat küld egy magas összegű számlát a magyar hozzátartozónak egy német állampolgár temetéséről, akitől ráadásul nem is örökölt semmit.
Kedves Zugügyvéd!Németországban történt halálesettel kapcsolatban felmerült költségek miatt kérek tanácsot.
Párom édesapja 1968-ban ment ki Németországba, és ott telepedett le. Életvitelszerűen ott élt 2010-ben bekövetkezett haláláig. Német állampolgársága is volt. Magyarországi családját tehát elhagyta, feleségétől elvált, e házasságból született egyetlen gyermeke - párom - ekkor 5 éves volt, utána gyerektartást rendszertelenül, csak jogi kényszerítésre fizetett.
Németországban újabb élettársi majd házassági kapcsolatot is létesített, s bár ezekből születettek gyermekek, azok apaságát nem ismerte el, nem is viselik a nevét. (Halálának bekövetkeztekor már régen egyedül élt.)
Fiával (párommal) a kapcsolata évi 1-2 telefonhívásra korlátozódott, illetve az eltelt 42 év alatt kb. 4 alkalommal találkoztak Németországban, illetve kétszer Magyarországon.
Tudomásunk szerint párom édesapja jelentős adósságot halmozott fel Németországban, vagyona nem volt, szociális alapon kapott bérlakásban lakott.
2010. júniusában párom édesapja elhunyt. Erről mi a németországi szomszédoktól értesültünk. A német hatóságok is feltehetőleg tőlük tudták meg párom címét, így jóval később a német rendőrségtől is kaptunk egy értesítést a halálesetről. Közben az állami temetés már lezajlott.
A temetés ügyében mi nem intézkedtünk, mert részben anyagi helyzetünk nem tette volna lehetővé sem a kiutazást, sem a temetési költségek vállalását. Ráadásul németül sem beszélünk jól, az ügyintézés is nehézkes lett volna. Attól is tartottunk, hogy az elhunyt más németországi kötelezettségeit is megpróbálják ránk hárítani. De azt is hozzátehetem: nem is lett volna miről intézkedni, mert a temetés már lezajlott, mire mi megkaptuk a hivatalos értesítést.
A napokban ismét levelet kaptunk a területileg illetékes német önkormányzattól, amelyben - temetési számlákkal alátámasztva - összesen 4.000 euró megfizetésére kötelezik páromat, mint hozzátartozót.
Ez az összeg családunk majdnem egyévi jövedelme. Párom munkanélküli, én dolgozom, de csak négyórában tehetem, mivel édesapám súlyos beteg, utána ápolási díjat kapok, így nem is vállalhatok több munkát. Párom nevén az a felújításra szoruló 70 m2-es ingatlan van, melyben élünk, egy ártérben lévő vályogház és egy huszonéves személygépkocsi.
Édesapjától semmilyen ingó és ingatlan vagyontárgyat nem örökölt, és anyagi támogatást korábban sem kapott. Viszont édesapja állítólag kötött egy életbiztosítást Németországban, amelynek kedvezményezettje szintén csak állítólag a fia, de erről semmilyen szerződésünk nincs, nem tudunk róla bővebbet. Ezt a biztosítást azonban párom édesapja - ismerősei szerint - nem fizette rendesen. Igényt erre sem tartunk (ha egyáltalán létező szerződésről van szó), de valószínűleg nem is fedezné a felmerült költségek töredékét sem.
A kérdésem tehát az, hogy mindezek ismeretében van-e félnivalónk, ha nem reagálunk a német önkormányzat megkeresésére és nem akarjuk (nem tudjuk) rendezni az elhunyttal kapcsolatban felmerült költségeket. Bírósági úton kényszeríthetik-e ezek megfizetésére páromat, illetve megterhelhetik-e vagyontárgyait?
(Egyáltalán melyik ország bíróságának, törvényeinek illetékessége merülhet fel?)
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Ildikó
Utolsó kommentek