Sógorom, a zugügyvéd

...and justice for all.

Ön is tud egy érdekes esetet? Írja meg a zugügyvédnek!

Hirdetés

Utolsó kommentek

Linkblog

Friss topikok

Utazási ajánlatok

Külföldön élők választójoga

2010. március 18. - zugügyvéd

A Zugügyvéd szerint is disszonáns, hogy magyar állampolgár nem élhet a választási jogával, ha külföldön dolgozik, és feladja itthoni lakását.


Kedves Zug!

Kivancsi vagyok a zugugyvedi velemenyedre. A jogi tenyallas
egyertelmu, megis furcsanak tartom a helyzetet. Az Alkotmany
ertelmeben kulfoldon elo magyar allampolgarkent elvesztem
valasztojogomat, ami szerintem az egyik legalapvetobb jogom.
Lasd az alabbi levelezest a Valasztasi Informacios Szolgalattal.

Ugyan kijatszhatnam a vaci jegyzot mivel a Nepessegnyilvantartasban
meg mindig …. lakoskent szerepelek. Tehat elvileg kerhetnem tole a
kulkepviseleti jegyzekbe valo felvetelt, de szerintem ez csalas lenne, onnan mar reg elkoltoztunk, es a lakast eladtuk. Igy tehat
nem vagyunk jogosultak valasztani.

Itt egy elvi kerdesrol van szo. Magyarorszag az EU tagja, es sokan
az EU-n belul vallalnak munkat. Akkor ok automatikusan elvesztik a valasztojogukat otthon, amennyiben nem tartanak fent Magyarorszagon
egy lakast, ahova allandora be vannak jelentkezve? En ezt rendkivul igazsagtalannak tartom. Megjegyzem, onkormanyzati valasztasokon
termeszetes hogy nem vehetunk reszt, de miert ne szavazhatnank
listara az orszaggyulesi valasztasokon?

Nem akarok en jogorvoslatot, meg amugy se tudom kire adnam le
a szavazatomat, de kivancsi vagyok a velemenyedre. Gondolom sokan
masok is vannak hasonlo helyzetben.

Udv.
P.


Tisztelt ….!

Elektronikus úton érkezett levelét köszönettel megkaptam és az alábbiakról tájékoztatom.

Az Alkotmány 70. § (1) bekezdése értelmében a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel
rendelkező minden nagykorú magyar állampolgárt megillet az a jog, hogy az országgyűlési
képviselők választásán választó és választható legyen.

A fentiek alapján az országgyűlési választásokon a választójog gyakorlásának nélkülözhetetlen
feltétele a magyarországi lakóhely, a magyar állampolgárság és a nagykorúság együttes megléte.

A magyarországi lakóhelyét úgy tudja a legjobban ellenőrizni, ha rendelkezik Lakcímet igazoló
hatósági igazolvánnyal /lakcímkártyával/ és azon a lakóhely rovatban, egy magyarországi cím
szerepel. Ha a lakóhely rovatban "külföldi cím" van, akkor nem rendelkezik Magyarországon
választójoggal, még akkor sem, ha a tartózkodási hely rovatnál magyarországi lakcím szerepel.

Üdvözlettel:

Választási Információs Szolgálat

 

 

Tisztelt Orszagos Valasztasi Iroda!

Egy kerdessel fordulok onokhoz. Magyar allampolgar vagyok, de 2002 ota
Hollandiaban elek. Nem egyertelmu szamomra, hogyan tudnek az Orszaggyulesi
Valasztasokon reszt venni. A kulkepviseleti jegyzekbe nem tudom magam
felvetetni, mivel mar sok eve nem elek Magyarorszagon. A hollandiai
Magyar Nagykovetseg illetve az onok honlapjan nem talatam erre az esetre
informaciot. Kerem legyenek szivesek segiteni.

Udvozlettel,
 

121 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://zugugyved.blog.hu/api/trackback/id/tr61849899

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

neurotikk! (törölt) 2010.03.18. 19:04:52

Es mi van azzal aki Magyarorszagon dolgozik es adozik, Magyarorszagon el, koveti a jogot, mert kotelessege, de semmi beleszolasa a dolgokba, mert nem allampolgar, joga az csak mint egy vendegnek.
Pl. volt amerikai allampolgar kollega aki Magyarorszagra koltozott a baratnoje miatt. Nem semmi adot fizet, nem semmit termel. Jovel tobbet mint egy hajlektalan. Vagy regota segelyen elo.

Egyebkent szerintem se illdomos kulfoldon elonek szavaznia. Hacsak nem tervezi a visszaterest, persze ezt barki mondhatja.

neurotikk! (törölt) 2010.03.18. 19:08:48

@s.p.: Ugy tudom ha huzamosabban kulfoldon tartozkodsz jogszabalyi kotelesseged a tenyt bejelenteni. Es ebben az esetben csak akkor szavazhatsz ha bejelenetetted a kulfoldi tartozkodas megszuneset, ergo hazakoltoztel.
De tevedhetek.

túrógombóc 2010.03.18. 19:10:11

Hali!Ha nem élnék külföldön,talán már a lakásom sem lenne meg.Adózásról meg annyit,hogy nagyon-nagyon sok Magyarországon nagyonnagyon jól élő magyar nrm fizet 1 kib.. peták adót!!!!!!!!!!!!!!!Amúgy sok külföldön élő magyar foglalkozik az ország sorsával,messzebbről kicsit tisztább fejjel,mint a sok autodidakta politikus fastságaitól zsongóval.higyjétek el,tényleg így van.és persze amíg itt dolgozom,nem a magyar állam által folyósított munkanélküli segélyből élek.szóval sztem fair enough!egyébként én nem megyek szavazni,mert sürgős befejezni való maszekom ,an itt kint.meg jogom sincs hozzá sokak szerint.szép estét nektek!

Big-B 2010.03.18. 19:13:39

Érdekes kérdés valóban. Ha valaki 8 éve külföldön él, az mitől magyar állampolgár? Ennyi idő alatt ugyanis már megkaphatta a holland állampolgárságot is, választhat ott kormányt.

egy maréknyi dollár 2010.03.18. 19:35:07

Hollandiában milyenek a törvények?Ott szavazhatsz,magyar állampolgárként?8 éve élsz kint,azt mondod.
Ahogy írod, ezzel a jogi szabályozással vagy elégedetlen;nem pusztulnál bele a bánatba,ha nem szavazhatnál idén Magyarországon.Tényleg,2006.-ban mi volt?

Réka ‎ · http://blog.rekafoto.com/ 2010.03.18. 19:38:50

@túrógombóc: nem csak kisebbségben vagy, de általános utálat tárgya is, amiért 'ki' merészeltél menni. Hogy is képzeled, hogy 'kintről' beleugatsz a nagyok dolgába? :)
@MrZed001: ha csak az szavazhatna, aki adózik is, akkor bizony sok (itt is) magyarkodó maradhatna otthon a választás napján.

Káposztakukac 2010.03.18. 19:40:27

@Big-B: akkor a tizenéve itt élő kínaiaknak, vietnámiaknak is adjuk meg az állampolgárságot. most amúgy tényleg.

túrógombóc 2010.03.18. 19:41:30

megkaphatta volna,de nem kérte.hollandiában élő magyar állampolgár.mi ebben olyan nehéz?szavazni szeretne,mert magyar.igazi.nem szocio-magyar.egy fillért sem kér onnan.és ha neki tetsző kormány lesz,lehet,hogy hazaköltözik.egyébként kár ezt firtatni,mert aki nem ott van ,másképp érez,mint aki ott.de mindenkit lehet utálni vmiért.magatokkal hogy álltok?
nem lehetnénk 1szer összetartók.lehet ő is arra szavazna akire te,az plusz 1 vagy nem?

besz@rok 2010.03.18. 19:43:09

A posztolotol kerdeznem, hogy mit szolna hozza, ha Rozsika neni a jovo honapban atjonne es egy kave mellett megbeszelne az asszonnyal, hogy akkor most nem fain LED-es TV-t vennenek, hanem uj fagyasztot. Mert hat O (Roszika neni) ezt talalta a legjobb megoldasnak.
Mondom mindezt ugy, hogy kulfoldon elek es nem szeretnek szavazni, mert erkolcstelennek tartom azt, hogy olyan dologba szoljak bele (akar jogom van ra), amihez nem jarultam hozza.
Elkepeszto ez a hozzaallas.
Jogok azok vannak, de kotelezettsegek csak akkor, amikor annak a hasznat latjuk.

Claritas 2010.03.18. 19:46:07

@Beela: az amerikai kollega esetleg kérhetne állampolgárságot,ha állampolgári jogokkal szeretne élni.ugyanígy te sem leszel választó attól,hogy kimész dolgozni, és nem semmi hasznot hajtasz a külföldi vállalkozásnak.
@túrógombóc: sajnos nem adófizetéshez kötik a választójogot:( de szerintem valaki,aki 8 éve nem itt él,ne akarjon jogokat semmire. nem láthat tisztábban, mint az,aki itt él, hiszen a problémákat max hallomásból ismeri...

túrógombóc 2010.03.18. 19:50:29

@Rékuc: ari vagy!írtam,miért nem ott,adtam 1 esélyt magamnak.eszembe jutott az a sok felfedező,feltaláló,akik nem ott éltek.nekik azért szarul esett volna ezeket a sorokat olvasni.de neken tényleg majdnem mind1.rátok bízom.bízom bennetek!ja és még annyit,hogy sokat ott költük el az itt keresett pénzből,az meg asszem jó az országnak.

Claritas 2010.03.18. 19:50:50

@túrógombóc: huha,szerintem ezt az "igazi magyart" ne keverjük ide. igazi akkor,ha jóban-rosszban,pont mint egy házasságban:) de ha "neki tetsző kormány " esetén jönne csak haza,akkor maradjon inkább.ma teszik egy kormány,holnap már nem,ez már csak így megy,mióta világ a világ. ilyen alapon minden 4 évben leléphetne az ország fele:)
ofc nem arról beszélek,ha valaki kimegy "szerencsét próbálni", nyelvet tanulni,szakmai tapasztalatot szerezni. attól még bőven lehet bárki "igazi magyar". még akkor is,ha a Kárpát-medencében ilyen fogalom gyakorlatilag nem létezik

Réka ‎ · http://blog.rekafoto.com/ 2010.03.18. 19:51:39

@besz@rok: a válsztás ugyanúgy kötelesség is, mint jog. Honnan tudod, hogy ő külföldről nem követi jobban a politikát, mint a blikkolvasó prosztó réteg Magyarországon.
Érdekes mód, amikor 6 évig éltem Magyarországon, svéd állampolgárként kétszer is szavaztam a svéd nagykövetségen. Nem kérnek lakcímet, csak jogsit/útlevelet, hogy az állampolgárságomat igazoljam. Nem kötekednek, nem utálnak, amiért külföldön lakom, nem kérdőjelezik meg a szavazati jogomat, sőt igen örülnek, hogy én is részt veszek a demokráciában és megköszönik, hogy az urnához fáradtam.
Ide kellene valahogy eljutni, de ez nem paragrafusok, hanem emberi hozzáállás kérdése. Nem csak a magyar fejekben, de a szívekben is igen nagy a sötétség...

Réka ‎ · http://blog.rekafoto.com/ 2010.03.18. 19:52:40

@túrógombóc: irónia volt, sorry... tökéletesen egyetértek veled :)

-rizs- 2010.03.18. 19:54:19

Tudomasom szerint (en is kulfoldon elek), aki 6 honapnal tovabb kulfoldon tartozkodik, annak ezt be kell jelenteni az onkormanyzatnal, es megszunik a magyarorszagi cime, azaz nem szavazhat (XI.ker.onkorm. mondta). Itt (Skocia) egyebkent kulfoldieknek lehet szavazni az EU valasztason es a skot parlamenti valasztason, valamint a helyi valasztasokon, csak a UK parlamentre nem. Szerintem ez igy normalis, tok jot vitatkoztam egy (egyebkent Jobbikos, ettol csak mokasabb a dolog) kollegammal, aki azert utazik a valasztaskor szabadsagra, hogy szavazhasson, majd visszajon, es egy evig nem megy ujra :)

is 2010.03.18. 19:59:13

"Tudomásom szerint nincs olyan opció, hogy külföldre megyek dolgozni és a Mo-i állandó lakcímemet megszüntetem."

pedig van, tudok olyanról, aki megcsinálta, mertmegcsinlhatta. egy árva szót nem szólnak az okmányirodában.

túrógombóc 2010.03.18. 20:00:10

@Claritas: vagy követi nap mint nap aneten,esetleg televíziót néz és nem a sarki kocsmában issza hülyére magát.de mondom,ne feszegessük,kár is a szóért.külföldön élő magyar kussol,legfeljebb szurkolés jövő nyáron nrm magyarországra megy nyaralni,hanem törökországba.ott legalább szeretik,legalábbis amíg a pénzét ott költi.végülis ugyanaz.én akkor is külömbnek érzem magam,mint aki szocsegély,munkanélkülit kap,mellette lop,csal ,hazudik,megélhetési nagycsaládos,stb.ezt is atvből hallom,bakker.vagy rossz adót nézek?ránk ugattok,mert aki kézzel fogható nemkívánatos,attól fostok!

algi 2010.03.18. 20:02:52

És mi van azokkal az interdimenzionális lényekkel, akik egy párhuzamos Magyarországban élnek, de ebben akarnak szavazni?

besz@rok 2010.03.18. 20:05:11

@Rékuc:
talan igazad van, a valasztas - talan annyira - kotelezettseg, mint - amennyire - jog.
Nem ertek hozza.
Erdekes mod, amig 30 evig eltem Magyarorszagon - lehet a - blikkolvaso proszto reteget kepviselve (ilyet leirni?!?!), akinek ugyanolyan jogai/kotelezettsegei(!) voltak, mint a hont elhagyo posztironak es/vagy nekem, akkor is azt ereztem, hogy amig odahaza vagyok es fizetem a kozos koltseget, addig demokratikusan beleszolhatok abba, hogy (ertsd jol) mire koltse az altalam demokratikusan megvalasztott orszaggyules/kormany/allam a befiztett adoforintokat, adoforintjaimat.
Akerdesemre mindazonaltal nem kaptam valaszt. Mit szolnal hozza, ha szomszed ket, vagy teszem azt jo nehany cider utan ug gondolna, hogy mostantol O jogot formalhatna arra, mire koltod a penzed a haztartasodban, csak mert mondjuk O a sogorod is egyben.
Nem veszekedni/vitatkozni akarok, csak ertelmes valaszt kapni a kerdesemre.
Koszonom.

Réka ‎ · http://blog.rekafoto.com/ 2010.03.18. 20:07:10

@besz@rok: nem értem a kérdést, mert abszolút nem analóg az országgyűlési választásokkal, azért nem hittem volna, hogy ez nem egyértelmű. sok volt a blikk? :)

Magnat 2010.03.18. 20:14:17

Horn Gyula mondta egyszer, ha jól emléxem, h az szavazzon Magyarországon, aki:
1. Itt fizet adót
2. Viseli a szavazása következményeit

Néha még ő is tudott okosat mondani :-)

besz@rok 2010.03.18. 20:17:33

@Rékuc:
Nem.
Nem a blikk volt a sok.
Hanem a cider.
Azert (en) sem hittem volna, hogy ez nem egyertelmu.

Majd legkozelebb.

Ne haragudj, mennem kell dolgozni, igy ha megvaloszatlanul hagynalak, az nem udvariatlansagbol valo.
Nem vagyok/leszek gep elott.
Udvozlettel, besz@rok!

sebien 2010.03.18. 20:18:56

@Rékuc: szállj már le a magas lóról. nem utáljuk azt, aki külföldön dolgozik. egész egyszerűen csak azt nem értjük, mi köze az itteni választásokhoz, mikor nem itt lakik/él/dolgozik. így milyen alapon akar beleszólni abba, hogy mi történjen itt? érted? nem? nem baj.

"Honnan tudod, hogy ő külföldről nem követi jobban a politikát, mint a blikkolvasó prosztó réteg Magyarországon."

ekkora egy ordas nagy baromságot! leszarom, hogy külföldről mennyire követi a dolgokat, ha egyszer nem itt él, semmi köze az itteni választásokhoz. és csak hogy még jobban fájjon: szerintem még az általad prosztónak nevezett rétegnek is több joga van szavazni, mint a posztolónak és ez így van rendjén. ugyanis ő az, aki itt él.

ui: a buta szmájliktól meg nem lesz kisebb baromság az, amit írsz.

neurotikk! (törölt) 2010.03.18. 20:30:32

@besz@rok: erdekes gondolatjatek.
Lehet, hogy ezert nem sikerult az erdelyieknek allampolgarsagot adni, mert attol feltek sokan, a szomszed, akinek sajat haztartasa van, amibe beleszol, az a nelkul beleszolna a szomszedeba is, mienk, hogy hozzajarulna, megis megmondana mit csinaljanak a szomszedban?

Szerintem a hasonlatod az inkabb magyar - szlovak szomszedsagra illik. Akiknek megvolt a sajat lakasuk mindig is (na jo, vonatkoztassunk el most a tortenelemtol az egyszeruseg kedveert : ) ). A kulfoldre koltozott ember, az inkabb olyan, mikor ket testver egyutt lakik es az egyikuk vagy a csalad felnott fia elkoltozik hosszabb idore otthonrol, meg nem jelentette ki, hogy ez vegleges (allampolgarsag analogia), de azert lehet kikerik a velemenyet fontos dontesekben. Persze nem feltetlen, csalad hozzaallasatol fugg.

Egyebkent meg a nalunk elo idegenekre tovabbfejlesztve az analogiat azt kepzelem el, mikor valaki magahoz fogad lakni valakit, tehat nem vendeg, folyamatosan megosztjak a lakas eroforrasait es helyisegeit, az uj lako annak rendje es modja szerint beszall a lakas fenntartasaba, felezik a koltsegeket, vagy esetleg anyagi lehetosegekhez merten aranyosan fizetnek (mint adot a jovedelemhez merten), hazimunkat felezik, de kozben az uj lakonak nincs joga donteni a feladatokrol es arrol, mit vegyenek a lakasba kozos penzbol, kozos hasznalatra. Csak mert a masik lako regebben van ott.

Csak gondolatjatek, inkabb kerdest vetek fel, hisz nem jelentenek ki semmit ezzel kapcsolatban, nem tudom mit gondoljak.

Réka ‎ · http://blog.rekafoto.com/ 2010.03.18. 20:31:55

@sebien: nem tudom, csak magamból indulok ki: amíg külföldön éltem, a világ legtermészetesebb dolga volt, hogy addig is támogatom a szavazatommal az 'én' pártomat, aki véleményem szerint a legjobb az országom számára. Mit nem lehet ezen érteni? Az ember egy idő után hazaköltözik és nem szar érzés, hogy azok kormányoznak, akikre én mindig is szavaztam. Nem értem, miért ne szavazhattam volna külföldről (tehát Magyarországról), pedig nem is volt svéd lakcímem, a kutya nem kérdezte. Csak annyi szükséges, hogy _valamikor_ volt állandó lakcímem.
De a svédek biztos hülyék, akik mindenféle jöttmentnek és hazaáruló emigránsnak megengedik a beleszólást az ügyeikbe.

És a blikkolvasó prosztó réteget leírni bizony nem valami píszí, de aki tagadja a létezését, az önmagát csapja be.

third 2010.03.18. 20:32:33

Sziasztok, tudom, csunya dolog valasztasi temaval kapcsolatban felhozni az en ugyemet, de egy valami - szerintem - kozos benne. A BEJELENTETT LAKCIM kerdese. (itt megtalalod zugugyved.blog.hu/2009/12/09/lakcimkartya_tb_kartya#comments ) Ha bejelentett lakcimed van, akkor senkit nem erdekel, hogy hol laksz (esetleg 20 eve kulfoldon), csak fizesd a havi 4500 TB-adodat, es akkor szavazhatsz/valaszthatsz/akarmi (es meg az OTP is szobaall veled). Ha nincs Mo-n bejelentett lakcimed, akkor ugyan nem koteleznek a havi 4500 Ft-os TB megfizetesere, de gyakorlatilag elveszitetted minden jogodat es ugyintezesi lehetosegedet, mindenfele szempontbol.
Mondjuk, en nem akarnek szavazni, mert szerintem se szavazzon-dontson az ember egy olyan orszag sorsarol, ahol evek ota csak a 3 hetes vakaciojat tolti. Ugyanebbol az okbol nem engednem a hatarontul elo magyaroknak sem a szavazast, tehat egy Nagyvaradon vagy Pozsonyban elo soha ne szavazhasson arrol, hogy Mo-n melyik partot szeretne hatalmon latni. Es ugyanigy, en se szavazhassak - mert abban az orszagban, ahol a vakaciomat (sem) toltom, annak a belugyeibe nem etikus beleavatkoznom. Szerintem.
DE a bejelentett allando lakcim kerdesevel kellene valamit tenni, mindezektol fuggetlenul.

túrógombóc 2010.03.18. 20:32:49

@sebien: és ha édesanyja,testvére,keresztlánya lakik ott?
de hát nyilván téged ez sem érdekel.nem szavazok és kész.te is jobban érzed magad,én meg aztán pláne!egyébként
ÉRTJÜK,SABIEN!szmájli aranyos!láttad a Forest Gump-ot?magyar volt az egyik díszlettervező

JG 2010.03.18. 20:36:22

@Beszarok: Ugyanugy elofordulhat, hogy Rozsika neni a te altalad preferalt 50 colost tamogatja, mint Te, szemben a nejed 32-es fixa ideajaval. Plusz kerdem en, Rozsika neni a kozepso szobaban lakott vagy 30 evig - es, mint irod a sogorod(nod) is, tehat csaladtag. Azonkivul, ugyan mar nem nalatok lakik, de szomszed, Rozsika neni egy nagy LCD-rol azt hallotta, hogy a kisugarzasa karosithatja az egeszseget. Valoszinutlen ? Az. Elvileg ki lehet zarni ? Nem.
Arra akarok kilyukadni, hogy bar nem otthon elunk, kovetve a magyar politikai eletet a magyar sajtot olvasva, radobbenek, hogy ugyan nem elek otthon, de bizonyosan vannak peldaul jogszabalyok, amik kulfoldon elo magyar allampolgarkent ram is vonatkozhatnak, azok valtoztatoinak szemelyebe esetleg en is bele szeretnek szolni, mert az altaluk eszkozolt valtoztatasok az en eletemben is valtozast okoznak. Valoszinu, hogy sok ilyen van ? Nem. Kizarhatom ? Nem.
Nem autozom magyar utakon,nem megyek magyar orvoshoz. Nem tudom meg mire koltik az otthon adozo magyar allampolgarok penzet, ezert nem tudom, hogy mennyi az allamapparatus velem foglalkozo koltsegenek ram eso resze. (Talan a 3-8 bitnyi info a szamitogepes nyilvantartasban a magyar allamhaztartas hianyanak fo tetele)
Magyarul beszelek a gyerekeimmel es kitartoan igyekszem, hogy magyarul beszeljenek, magyar torteneteket meselek nekik, otthonrol a magyar meseket hozattam a hozzam latogatoba jovoktol, hogy ne csak a nemet - nekik tulajdonkeppen hazai - meseken nojenek fel. Akkor konnyezem, mikor magyar sportolo all a dobogo legfelsobb fokan es akkor fozok lecsot, amikor a boltban mar lehet szentesi paprikat kapni.
Ide nosultem, itt elem az eletemet, nem azert, mert nem szeretnek hazamenni, de viszonylag jol elek a csaladommal egyutt es ezt feladni egyszeruen nem logikus.
Itt sem szavazhatok, mert nem vagyok nemet allampolgar. Otthon sem, mert nincs otthoni lakhelyem (ha az ember ide nosul, a papirmunka soran automatikusan uj lakcim igazolo kartyat kap, a regit le KELL adni).
Ki tudja, majd valamelyik kedves kommentelo bekerul a Parlamentbe es elintezi, hogy aki 5 evnel tovabb nem Magyarorszagon el, automatikusan fosszak meg allampolgarsagatol is.

Darth Revan 2010.03.18. 20:36:25

Par eve en is kulfoldon elek es eszembe sem jutna az otthoni valasztasokon szavazni. Reszt veszek az otthoni kozterhekbol? Nem. Akkor milyen jogon szolnek bele, hogy mi legyen otthon?

Bar az egy kicsit zavar, hogy az ir oszagos valasztasokon nem vehetk reszt (csak a helyieken).

hagyma · http://hagyma.blog.hu/ 2010.03.18. 20:41:45

@Füredi 2.0:
amerikai allampolgar vagyok, de tuti meg letezik a magyar lakcimem bejelentve, ahol most edesanyam lakik
de mindenkit megnyugtatok
eszem agaban sincs szavazni

túrógombóc 2010.03.18. 20:43:08

én magamra szavazok! eddig mindig bejött.

sebien 2010.03.18. 20:45:48

@Rékuc: de engem hol érdekel már, hogy egy "majdnem külföldi" szerint mi a legjobb az országunknak, mikor mi viseljük a szavazatának a következményeit, és nem ő. ha majd hazajön, itthon él/dolgozik, akkor ugyanolyan joga lesz szavazni, mint bárki másnak, de addig szavazzon ott, ahol él, és ahol viseli is a következményeit a szavazatának.

@túrógombóc: "és ha édesanyja,testvére,keresztlánya lakik ott?"

akkor majd ők szavaznak, ha már ott (itt?) laknak.

túrógombóc 2010.03.18. 20:46:59

milyen érdekes!Hagymának édesanyám,nekem édesanyám,otthon csak anyám,muter.nem érzékeltet ez vmit?

sebien 2010.03.18. 20:50:29

@túrógombóc: egyébként mi ez a forrest gump-os dolog? miért lényeges, hogy magyar volt az egyik díszlettervező?

túrógombóc 2010.03.18. 20:53:55

@sebien: mert nem tudott szavazni.vagy magyar film volt?

sebien 2010.03.18. 20:54:13

@sebien: kérdés visszavonva. persze, hogy láttam, de miért lényeges ez?

Réka ‎ · http://blog.rekafoto.com/ 2010.03.18. 20:54:56

@sebien: 'de engem hol érdekel már, hogy egy "majdnem külföldi" szerint mi a legjobb az országunknak'

igazából semmi közöd hozzá, ahogyan ahhoz sem, hogy a szomszédasszony vagy a bodzaszedő brigád szerint mi a jó, hiszen állampolgárok ők is, akárcsak a külföldön élő.... de a vita igazából tárgytalan, hiszen a külföldön élő magyaroknak nincs joga szavazni, ami szerintem abszurdum.

a hozzászólások többségét egyébként ugyanaz a fogcsikorgató irigység és a kiszolgáltatott alanyok iránt felmutatott kicsinyes kárörvendés jellemzi, mint a 2004.12.05-ös népszavazás kampányát és közhangulatát. Ez van, ez ellen kapálózni hiábavaló, csak néhányunknak szomorú látni.

sebien 2010.03.18. 20:55:18

@túrógombóc: miért lett volna magyar film?

túrógombóc 2010.03.18. 20:55:23

meg a szmájli miatt.atörülköző,vagy mi.tudod!csak próbáltam jópofáskodni

túrógombóc 2010.03.18. 20:57:02

mert akkor tudott volna

sebien 2010.03.18. 21:00:09

@Rékuc: szerintem meg az lenne abszurdum, ha olyasvalaki szavazna, aki nem itt él és nem viselné a szavazatának következményeit.

és kérlek áruld már el, hogy mit kellene irigyelnem?

túrógombóc 2010.03.18. 21:05:21

@túrógombóc: választások után 1 duma?komolyan!én senkit nem utálok és mindenki véleménye érdekel.

túrógombóc 2010.03.18. 21:07:17

ok.lehet róla szó!de hátez én vagyok!!!bakker!jó éjt!

sebien 2010.03.18. 21:07:47

@túrógombóc: ezzel a kijelentéseddel gyakorlatilag legitimizálod azt az irigységet, amit @Rékuc: fokcsikorgatónak tart.

ribizlifozelek · http://ribizlifozelek.blogspot.com/ 2010.03.18. 21:08:23

Ha valaki magyar állampolgár, szerintem jár neki a szavazati jog.

Szerintem az nem elfogadható érv, hogy nem veszi ki a részét a közterhekből: ilyen alapon csak a munkával rendelkezők szavazhatnának. Ezt a logikát követve, se a nyugdíjasoknak, se a 18. évüket betöltött diákoknak nem lehet szavazati joguk. Nem beszélve a háztartásbeliekről, munkanélküliekről, kismamákról, kispapákról, betegekről, stb.

Szerintem a közteherviselést nem igazán szerencsés összemosni a választójoggal.

Attól még, hogy egy családban pl csak egy kereső van, a döntéseket nem a kereső hozza, hanem a döntések közösen születnek. (Ha a család normális :)

Ha valaki nem él Magyarországon, mivel állampolgár, szerintem joga és kötelessége beleszólni a közügyekbe.

Akik azt mondják, csak az szavazhat, aki Magyarországon él, Kossuthtól, Rákóczitól és Széchenyitől is megvonnák a szavazati jogot.

Réka ‎ · http://blog.rekafoto.com/ 2010.03.18. 21:10:28

@sebien: nem arra az irigységre gondolok, amikor más dolgára vágysz, hanem a 'nekem van de neki ne legyen' jellegűre.
nem mondom, hogy te is ilyen irigy vagy, de úgy érzem, ez a közhangulat ebben a kérdésben.
node eleget ültem itt ma este :) jóéjt mindenkinek.

sebien 2010.03.18. 21:11:17

@ribizlifozelek: halott embertől nem vonnék én meg semmit:(

sebien 2010.03.18. 21:12:52

@Rékuc: ez nem irigység. egész egyszerűen nem érzem jogosnak, hogy olyan dologba legyen beleszólása, amihez (jelenleg) semmi köze.

JG 2010.03.18. 21:18:17

@sebien: nem lehet kizarni, hogy a mindenkori kormany nem nyul hozza a kulfoldon elo magyar allampolgarokrol szolo jogszabalyokhoz esetleg nem hoz ujakat es ezek a modositasok engem, mint ilyen allampolgart negativan erinthetnek (teszem azt, nem mehetnek tobbet haza). Ha en tehetnem, azert annyit megtennek, hogy legalabb nem egy olyan partra adnam a voksomat, akibol ilyesmit kinezek.
Azt probalom nyokogni, hogy nem olyan egyertelmu, hogy a szavazas eredmenye ram semmilyen hatassal nem lesz vagy ahogy Te fogalmazol : nekem nem kell a kovetkezmenyekkel szamolnom.

sebien 2010.03.18. 21:24:27

@JG: ebben igazad van. bár hozzátenném, hogy egy olyan országba valószínűleg nem is szeretnék (addig) visszajönni, ahol (és amíg) egy ilyan párt uralkodik.

posztolo 2010.03.18. 21:29:53

Sok erdekes hozzaszolas. Van valami igazsag abban hogy ne szoljak bele az otthoni dolgokba, ha mar elmentem Magyarorszagrol. De egy dologra azert szeretnek reagalni. Attol hogy valaki a kepessegeinek es erdeklodesenek megfelelo munkat talalt az EU-n belul, az nem jelenti azt hogy a hazajat elhagyta. Magyar allampolgar vagyok es leszek mindig is.
Nem tudom eszrevettetek-e, hogy manapsag mar az utlevelet sem kell felmutatni amikor kimentek Becsbe. En is ugyanolyan magyar vagyok mint ti, csak egy kicsit tavolabb talaltam munkat.

JG 2010.03.18. 21:37:47

@sebien: ebben meg Neked van igazad. Egyebkent szerintem a nem leadott szavazatnak ugyanolyan sulya van, mint a leadottnak. A mostani konkret szituacioban nem lenne rossz meg egy szavazattal tamogatni azt a partot, amelyikbol a szebb (es nem feltetlenul a jobb(ik) he-he) jovot nezem ki. De mindegy, ez igy van, ahogy, en nem szavazhatok. Aki viszont otthon van, menjen el szavazni, mert falnak megyek, ha utobb azt latom, hogy a szavazati arany valahol a beka segge alatt volt.

sebien 2010.03.18. 21:43:08

@posztolo: "Attol hogy valaki a kepessegeinek es erdeklodesenek megfelelo munkat talalt az EU-n belul, az nem jelenti azt hogy a hazajat elhagyta."

ha huzamosabb (jelen esetben 8 év, ugye) ideig nem vagy itthon, akkor hogy neveznéd ezt az állapotot?

"Magyar allampolgar vagyok es leszek mindig is."

ezt senki sem vonja kétségbe, de magyarnak lenni és magyarországon élni nem ugyanaz.

"En is ugyanolyan magyar vagyok mint ti, csak egy kicsit tavolabb talaltam munkat."

így van, és ha majd hazajössz (nem csak látogatóba), ugyanúgy szavazhatsz, mint mindenki más (aki itt is él).

MrZed001 2010.03.18. 22:35:25

Szerinem eléggé körül lett írva, hogy végre valaki kimondja: külföldön dolgozó, oda adózó, de ide szavazni akaró az nem más, mint egy kibic.
A kibicnek meg ugyebár semmi sem drága ...

Úgy mellesleg támogatnám, hogy csak adófizető szavazhasson.
Elég nagy igazságtalanság, hogy a vannak a hazai kibicek is (nem tettek le semmit a magyar népnek, nem adóztak) szintén szavazhatnak.
Elégedjenek meg a gazdasági előnyökkel, amiket tőlünk adófizetőktől kapnak (segély, olcsó TB), és ne akarjanak politikai hatalmat is hozzá. Ez már sok.

Brigi \"B. A.\" főnöke 2010.03.19. 00:54:25

"mivel a Nepessegnyilvantartasban
meg mindig …. lakoskent szerepelek. Tehat elvileg kerhetnem tole a
kulkepviseleti jegyzekbe valo felvetelt, de szerintem ez csalas lenne, onnan mar reg elkoltoztunk, es a lakast eladtuk"

Te más lakásába vagy bejelentve úgy, hogy az égadta egy világon semmi közöd az adott lakáshoz? OMG!

besz@rok 2010.03.19. 01:19:02

Nem ertitek mirol beszelek.
Nem jogfosztasrol, hanem erkolcsrol...
Bar ugy latszik hiaba.

besz@rok 2010.03.19. 01:21:32

@Rékuc:
Erted mire celzok?
Analog vagy sem a dolog.

mcs · http://paralelart.wordpress.com/ 2010.03.19. 01:52:46

elég egyszerű a megoldás (persze amcsi mintára) szavazás előtti személyes regisztrációt.

ha valakinek annyira szívén a haza sorsa, akkor jöjjön haza, regisztrálja magát, aztán szavazzon (itthon).

akinek megér két sétát a politikai véleménye az fejtse ki, akinek nem, az meg maradjon kussba.

csak két aktus:
1. személyesen regisztrálni a választói névjegyzékbe
2. személyesen szavazni.

ja, hogy drága a repjegy? hát ez van.
ja, hogy nincs erre szabadság? de, van. 4 évente van 2 nap.
ja, hogy pénzbe kerül? igen, mindenkinek. aki távol él, annak többe, de senki se kérte, hogy a marson élj.

Sics68 2010.03.19. 01:53:39

Üdv!

Azt gondolom, hogy a szavazati jognak az állampolgársághoz és csakis az állampolgársághoz kellene kötődnie.Tehát nem lakcímhez...

***

Érdekes dolog ez az alkotmány....

> 70. § (1) bekezdése értelmében a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel
> rendelkező minden nagykorú magyar állampolgárt megillet az a jog,

A fenti mondattal kapcsolatban több értelmezési kérdés is felmerül.

Kezdeném ott, hogy mi az a lakóhely ... Merthogy a bürokraták azt tartják, hogy lakóhely az, ahova a valaki állandó lakcímmel be van jelentkezve... Csakhogy ez baromság, merthogy a valóságban lakóhely az, ahol az illető ténylegesen lakik.

Akkor is ott lakik, ha az egy aluljáróban lerakott matrac, egy erdős területen
összetákolt kunyhó, egy nem lakás célú (vagy lakhatási engedélyt nem kapott) ingatlan, egy olyan albérleti lakás ahová a tulajdonos nem engedi bejelentkezni az albérlőit...

Ezek mindegyike lakhely, a szó szoros értelmében!

Aztán meg az is kérdés, hogy akkor, amikor az ideiglenesnek szánt alkotmányt jó húsz éve írták, a fenti szöveg megfogalmazói belegondoltak-e abba, amikről mi most itt beszélgetünk és vitatkozunk.

Belegondoltak-e hogy 2010-re hány "nagykorú magyar állampolgár" lesz, akinek ilyen-olyan okból nem lesz lakcímkártyája. Mert hajléktalan, vagy olyan helyen él, ahova ilyen-olyan okból nem jelentkezhet be, mert külföldön dolgozik...

Ideje volna egy alkotmánymódosításnak, asszem.

***
Adófizetés és szavazati jog, meg külföldön élő magyar állampogár ne szavazzon téma: akkor jogfosszuk a külföndön élő magyar állampolgárokat és a magyar földön élő külföldieket? Ez hülye ötlet ... csúnyán antidemokratikus. ( Adót fizessen, törvényeket tartsa be - de beleszólni, arra már nincs joga?)

Az a magyar állampolgár, aki megtartotta magyar állampolgárságát, vélhetőleg még haza akar jönni - tehát érintett abban, hogy mi lesz idehaza a jövő. És ha szavazni akar, és megteszi érte a szükséges erőfeszítést, akkor igenis megérdemli, hogy szavazhasson!

Gondoljatok bele: ha én kinézek az ablakomon, pont rálátok arra a helyre, ahol szavazni fogok. Azaz április 11-én a következő "erőfeszítést" teszem:
- lemegyek a lifttel
- sétálok 30-50 métert
- előkotrom a személyit és a lakcímkártyát és a cédulát, és szavazok.

Ennyi. 10 perc és nulla Ft ráfordítással megleszek.

Ha egy külföldön élő állampolgár szavazni akar, akkor sok órás vagy akár több napos utazást kell vállalnia (időt és pénz rászánnia) hogy elutazzon az adott ország fővárosában működő magyar nagykövetségre, hogy ott ( a megfelelő szintúgy nem egyszerű előkészületek után) szavazhasson.

Ha valakinek megér ennyit, az szerintem igenis megérdemli, hogy szavazhasson! ( Érdekli mi van itthon, ha szavazni akar akkor vélhetőleg követi az itthoni eseményeket, vannak itt rokonai, szerettei, barátai, netán tulajdona, sőt vélhetőleg haza is akar még jönni ... szóval igen, én az ilyen embernek megadnám a lehetőséget hogy szavazhasson.

Különösen mert közben tudjuk, hogy az idehaza élők fele biztosan nem fog elmenni szavazni... őket nem érdekli ennyire se. ( Vajon melyikőjük érdemli meg a szavazati jogot? Az akit érdekel, és erőfeszítéseket tesz hogy szavazhasson, véleményt és akaratot nyilváníthasson, vagy aki sokkal egyszerűbben megtehetné de mégsem teszi meg... )

***

Zed001:

Szerintem még nem sikerült végiggondolnod azt amit mondani akarsz. :)

Magam is sokat gondolkoztam már ezen, hogy ki "érdemel" és ki nem választójogot .... és nem egyszerű!

Pld. nehéz meghatározni azt, hogy ki az "adófizető". Hisz mindenik magyarországi lakos fizet adót ilyen-olyan módon. Ha max. minimálbért keres vagy ha nincs adóköteles jövedelme, akkor szja-t nem fizet, de sem az ÁFÁ-t sem számos más hasonlót nem tud megúszni semmiképp.

Ráadásul az adófizetés nem szükségképp mutatja meg az illető "társadalmi hasznosságát". Egy három-négy gyerekét nevelő gyes-es, gyed-en stb. levő anyuka pld? Vagy aki "háztartásbeli"? ... Ugye lehet, hogy egy férj a maga vállalkozó 3x annyit keres (3x annyit keres bevallottan...) mint egy minimálbéres vagy akár diplomás mininálbéres, de az adott munkaintenzitást lehetővé tevő, otthont teremtő "anyuci" teljesítménye nem mérhető... ő nem szavazhat?

De kiválaszthatsz egy szerzetest is... vagy egy olyan valakit, aki beteg hozzátartozóját ápolja.

Nyugdíjas? Diák? Ha valaki 16 évesen elkezd melózni, az választhat ... aki 25 éves koráig tanul a doktori címért, az meg addig nem? És a nyugdíjasok? Sok szempontból ők építették fel azt a világot amiben élünk... és azért még nem járt le a ketyegő, sok évig, akár évtizedig itt lesznek még.. a jövő számukra is fontos... nem szólhatnak bele?

Nézhetjük onnan is a dolgot, hogy ma Magyarországon van kb. 3.5 millió bejelentett munkával rendelkező ember. És max. pár tíz ezer betöltetlen állás... A lakosság maradék része, ami legalább 6 millió ember (ezek nagy része, mondjuk úgy 5 millió fő "nagykorú) nem szavazhat ?!

Nekem csak kérdéseim vannak - válaszaim? Ugyan már... azok nincsenek.

Csak nem szeretem, amikor valaki úgy ugat hogy előtte nem gondolkodott :(

bye
Sics

mcs · http://paralelart.wordpress.com/ 2010.03.19. 02:18:05

@Sics68: mondjuk én a magam részéről támogatnék valamiféle vagyoni cenzust.
legyen az adófizetési limit, háztartási vagyon bevallási-adózási limit, vagy egyéb.

az, hogy ki, és mennyit adózik, az politika. az, hogy ki szavazhat, az szintién az. tessék hát kiválasztani azt a metódust, hogy szeressek keresni és szeressek adózni is, és a haza is fényre derüljék.
ez a dolguk a képviselőinknek, nemde??

Sics68 2010.03.19. 04:47:11

@mcs:
A régi ánglius demokrácia pont így nézett ki, hogy az szavazhat, aki (vagy akinek a cége) évi 10 fontot adózik. Már ha jól emlékszem a számadatra.

Szóval ez is egy lehetőség. (*)

Én amúgy a vagyoni cenzus helyett inkább egy IQ vagy még inkább egy kompetencia- teszt kitöltéséhez kötném a szavazati jogot.

Szóval ha valaki szavazni akar mondjuk pártlistára, akkor feltennék neki néhány kérdést, mondjuk olyan típusút, hogy "ez a párt hatalomra jutása esetén úgy képzeli el az iskolarendszert működéét/reformját, hogy ......" és akkor válassza ki, hogy ez most FIDESZ,JOBBIK,LMP,MSZP,vagy "egyik sem" programjára igaz.

Aki elért 51%-os eredményt a teszten, az szavazhat... a többieknek fölösleges, lévén azt se tudják miről akarnának szavazni.

bye
Sics

*:
Mai szemmel nézve annyi a gond a cenzusos megoldással, hogy sokakat zavarna.

Részint ugye a vagyon nem feltétlenül életcél.

Meg vagy alacsonyan húzod meg a cenzust, (akkor meg szinte minek...) vagy sokakat kizársz a döntéshozatalból... és számos embert érintenek a döntések. Mondjuk mikor mindenkit érintő dologról, ÁFA vagy éppen honvédelmi kötelezettségről szavazna a lakosság mondjuk 10-20%-a...

ribizlifozelek · http://ribizlifozelek.blogspot.com/ 2010.03.19. 06:13:38

@mcs: Ez nem így van. Az Egyesült Államok polgárai akkor is szavazhatnak, ha külföldön élnek. (Lásd: Uniformed and Overseas Citizens Absentee Voting Act.)

ribizlifozelek · http://ribizlifozelek.blogspot.com/ 2010.03.19. 06:15:20

@Sics68: Köszönöm, mindent elmondtál, amit szerettem volna. Egyetértek Veled.

posztolo 2010.03.19. 07:53:11

Koszonom a tamogato bejegyzeseket!

MrZed001 2010.03.19. 09:35:19

@Sics68:
Nagyon sokban egyetértek veled.
A csak az szavazzon aki adózik természetesen a családi adózás bevezetését követően különösen működőképes lenne (1 apa eltartja a családot, keres 4x minimálbért, akkor apa, anya, meg a 2 felnőtt gyerek is szavazhat ... ha csak 1 minimálbért keres, akkor csak ő)

Valaki említette feljebb, hogy 3,5 millióan dolgoznak Magyarországon.
És azt tudtad, hogy 3 millió a nyugdíjas?
Miért lenne az a jövőbe mutató út, hogy a nyugdíjas a neki legtöbb pénzt előrehazudó pártra szavazva elnyomná az ugyanannyi dolgozó embert? (azaz RÁERŐLTETI akaratát)

"Én amúgy a vagyoni cenzus helyett inkább egy IQ vagy még inkább egy kompetencia- teszt kitöltéséhez kötném a szavazati jogot."
Én is gondoltam ilyenre.
Egy lebutított 20 kérdéses IQ teszt, meg egy 20 kérdéses tudásfelmérő (10000 előre összeállított kérdésből random 20, melyekben a pártok programjainak részleteire vannak rákérdezések, magyar és nemzetközi politikai tényekre -ki az xy miniszter-)
És az egészet meglehetne úgy csinálni, mint ahogy a felvételinél van.
Pontjaid:
- tesztek (100+100 pont)
- extra pontok (pl 3x minimálbér utáni adót fizetsz: +10 pont, 6x:+20)
És az elért pontok arányában érne a szavazatod.

"Aki elért 51%-os eredményt a teszten, az szavazhat... a többieknek fölösleges, lévén azt se tudják miről akarnának szavazni."
Ez se rossz ötlet, ezt is támogatnám.
Bármi jobb, mint ez a teljességgel igazságtalan rendszer.

Most én kérek elnézést, de kikérem magamnak, hogy a felessel megvásárolt homi szavazata ugyanannyit ér, mint egy a politikával foglalkozó, értelmiségi, adófizető állampolgáré.

EnTeO 2010.03.19. 10:42:12

Még pl. Szíria is képes megoldani azt, hogy a külföldon élő szírek szavazhassanak... Ebben mögöttük vagyunk.

A legelső komment:

"Személy szerint egyetértek az alkotmányban leírtakkal. Aki nem él Magyarországon, az ne is szóljon bele annak belügyeibe."

Aha. De mennyire büszkék vagytok a külföldön dolgozó magyar mérnökök-tudósok eredményeire, a külföldi csapatoknál focizó magyarok jó teljesítményére (Gera rúgott tegnap két gólt a Juventus-nak, ma reggel a BBC-n is kiemelték a teljesítményét...) Legtöbbünk azért ment el, mert otthon nem volt állás, vagy az adott eredmény eléréséhez külföldi eszközökhöz való hozzáférés kell.

Az, hogy mikor vagyunk magyarok (beleértve engem is, aki szintén külföldön él), a Ti szemetekben annak kérdése, lehet-e velünk dicsekedni, lehet-e kiírni a nevünket az index.hu címlapjára, amikor a Nature-ben jelenik meg az eredményünk, lehet-e kiemelni valamelyikünket, amikor két gólt rúg a Juventusnak a Fulham színeiben, vagy amikor találnak egy paragrafust, hogy utólag még fizessünk be 125 ezer forint adót az APEH-nek (mint én), noha a külföldi keresetem után már fizettem adót külföldön, és még kettős adóztatást elkerülő egyezmény is volt hatályban az adott ország vonatkozásában (de mit érdekli az APEH-et ez...) De amikor szavazni lehetne, akkor nem vagyunk magyarok, mi, hiába magyar az útlevelünk vagy segítjük ezzel-azzal az otthon maradt magyar kollégákat kapcsolatrendszerünkün keresztül!?

A f****m tele van már jónéhány itt kommentelő (és itt nem kommentelő, de hasonlóan gondolkodó) honfitársammal és a kormányzattal. Pont az ilyen gondolkodás miatt jutottunk oda, amilyen mélyre sikerült zuhanni.

hag 2010.03.19. 10:42:13

Nem értem, hogy miért kell ebbe indulatokat vinni, amikor a kérdés a szabályokra, illetve azok életszerűségére vonatkozott.

Én is lefolytattam a poszt-íróhoz hasonló levelezést a (brüsszeli) követséggel és hasonló következtetésre jutottunk, de érdemes néhány dolgot figyelembe venni:

1, Az okmányirodák otthon teljesen logikátlanul működnek és nem egyformán kezelik azt az esetet, amikor valaki bejelenti, hogy külföldre megy dolgozni. (Nem kivándorol, csak egyszerűen nem él hosszabb vagy rövidebb ideig Magyarországon!)

Az én esetemben egyszerűen elvették a lakcímkártyám, ami teljesen hibás eljárás és most harcolok velük, hogy visszaszerezzem.

Van akinek:
- üres (!) lakcímkártyát adtak,
- van akinek olyat mint a hajléktalanoknak, ami csak a település címe van feltüntetve,
- van akinek olyat, ami az áll "külföldi cím"
- és van akinek semmit nem változtattak, de számítógépes rendszerben látszik, hogy bejelentette, hogy elment.

A konzullal folytatott beszélgetés során arra jutottunk, hogy az érvényes jogszabályok alapján csak az tud szavazni, akinek olyan lakcímkártyája van, amin teljes mo-i cím van. A kártya elvétele és az üres kártya egyértelműen jogszabály ellenes.

Én igazából ott látom a gondot, hogy vannak olyan emberek, akik az elköltözésük után nem tudnak vagy nem akarnak állandó mo-i lakcímet fenntartani és így őket az egyik legfontosabb jogukban korlátozák.

A következő hozzászólásba beteszem külön - a hossza miatt - a Közszolgáltatások Központi Hivatalának állásfoglalása a lakcím mizériával kapcsolatban:

hag 2010.03.19. 10:43:44

Íme a Közszolgáltatások Központi Hivatalának állásfoglalása:

"Internet utjan eloterjesztett kerdesere az alabbiakrol tajekoztatom. A
polgarok szemelyi adatainak es lakcimenek nyilvantartasarol szolo 1992. evi
LXVI. torveny 26. § (2) bekezdese ertelmeben a nyilvantartas hatalya ala eso
polgarnak azt a tenyt, hogy harom honapon tul kulfoldon tartozkodik a
lakohelye szerint illetekes telepulesi onkormanyzat jegyzojenel vagy az
illetekes kulfoldi kulkepviseleti hatosagnal kell bejelentenie lakcimjelento
lapon. Lakcimbejelentesi kotelezettseget szemelyesen, torvenyes
kepviseloje vagy
meghatalmazottja utjan teljesitheti. Amennyiben bejelenti ideiglenes
kulfoldon torteno tartozkodasat, ugy e teny a szemelyiadat- es
lakcimnyilvantartas¬ban szerepelni fog, de kulfoldi lakohelyenek cime nem
lesz adattartalma a nyilvantartasnak. A fentiekre tekintettel a szemelyi
azonositojarol es a lakcimerol szolo hatosagi igazolvanyat a bejelentes
soran nem kell leadnia. Amennyiben ugy dont, hogy magyarorszagi lakcimet nem
szunteti meg, akkor a nyilvantartasban Magyarorszagon elo bejelentett
lakohellyel rendelkezo magyar allampolgarkent fog szerepelni, aki
ideiglenesen kulfoldon tartozkodik.

KEK KH Hatosagi es Felugyeleti
Foosztály"

mcs · http://paralelart.wordpress.com/ 2010.03.19. 12:32:57

@Sics68: a vagyon tényleg nem életcél. viszont az iq se az.

alkotmányos jogod hülyének lenni, ahogy a klasszikus is mondja, ugyi.

---

btw, én már az előzetes regisztrációval is megelégednék. azzal ki is lehetne váltani a kopogtatócetlit.

tessék pártok, itt a javaslatom:

választás menete:
1. bölcs közt. elnökünk kitűzi a választás időpontját, onnantól van három hónap.
2. választópolgár ez időtartam alatt elballag az önkormányzatra, kivárja a sorát és bejelentkezik szavazónak. kap két cetlit. az egyikkel megy majd szavazni
3. a másikat az indulni kívánó pártok-jelöltek által kirakott, lezárt dobozba bedobja. a dobozok zártak, mint az urnák. listaállítás előtt 2 héttel nyitják és számolják a pártok közösen, mint a szavazatokat.
4. választás napján megint elmegy és szavaz.

akinek a demokrácia működtetése nem ér meg két sétát, az nem szavaz, oszt jónapot.

szgyula 2010.03.19. 12:46:27

Izé, hülye amcsik megmondták. Ha nincs képviselet, nincs adófizetés. De most komolyan. Mi legyen azokkal, akik nem ott élnek, ahol állampolgárok? Valahogy sehol sem szavazhatnak országos szinten. Szavazhatnak önkormányzati és EU választáson, de országoson nem. Ez abszurd. VALAHOL szerettem volna szavazni, ha már galádul megszülettem.

Szerintem azt is vezessük be, hogy győri születésüek Pesten ne szavazhassanak, mert az hogy néz mán ki. Abszurd.

mcs · http://paralelart.wordpress.com/ 2010.03.19. 12:54:28

@szgyula: izé, hülye amcsik se tudnak mit kezdeni washington dc képviseleti problémájával. ti, hogy a fővárosiaknak nincs szenátusi képviseletük (mert egyik államhoz se tartozik, hisz dc), csak parlamenti képviselőik vannak. oszt mégis adóznak.

pedig, ha valakinek ciki, hát nekik az. :)

Irise 2010.03.19. 17:06:04

Külföldön élőként én abszolút egyetértek azzal, hogy az szavazzon Magyarországon,aki ott él. Most mi közöm nekem ahhoz,hogy szülővárosomban épp ki tesz zsebre nagyobb zsét?!

droid_ · http://matyiszuro.blog.hu/ 2010.03.19. 19:14:14

Zed001, sztem többet rontott az elméleteted a pontrendszered, mint javított. Sics által felvetett kérdések töredékére sem ad választ, viszont további igazságtalanságokat generál. Miért vennénk a(z adó)fizetés szerint súlyoznánk a szavazatot? A középiskolás tanár szavazata érjen negyedannyit, mint az informatikus szakbarbáré? Vagy a közalkalmazott mérnöké harmadannyit, mint a versenyszférában dolgozóé? A Phd hallgató ne szavazzon, mert adó- (ill. szja-) mentes a jövedelme? Milyen adó számítson, az azévi, a megelőző lezárt, a négyéves átlag, vagy a valahai átlag? Micsoda apparátus kellene erre?
És lehet hogy ez téged (mint pill kikeresem, "a politikával foglalkozó, értelmiségi, adófizető állampolgárt") meglep, de nem minden nyugdíjas hülye (őket is egyre nehezebb megetetni) és nem minden segílyen élő jókedvéből nem dolgozik. A külföldön élőnek pedig lehet hogy igenis fontos, hogy mi van Mo.-on, mert itt a családja, ide szeretne hazajönni, ez a szülőhazája. Aki távolléte okán nem akar szavazni vagy azt se tudja miről van szó (Irise), az lemondhat a jogáról, de ne fosszunk meg mindenkit, mert nem olyan, mint mi. Én személy szerint az állampolgárságot és a szavazati jogot is megadnám minden határontúli magyarnak, mert nem ők akartak "külföldiek" lenni.
A pártok "programjai" pedig akkor legyen számonkérhető a választón, amikor a pártokon is az lesz(kormány vagy ellenzék, itt mindegy). Uff.

droid_ · http://matyiszuro.blog.hu/ 2010.03.19. 19:15:29

Na, így jár, aki többször áll neki egy-egy mondatnak, és nem olvassa vissza mert siet :)

posztolo 2010.03.19. 20:43:22

Lassan kezd kifulladni ez a tema. Mindenkinek koszonom a hozzaszolasat!

Reszben megertem azoket az erveket hogy aki nem el otthon az ne avatkozzon bele a hazai dolgokba, nincs joga beleszolni az otthoniak eletebe. A mindenkori kormany azonban nem csak olyan torvenyeket hoz ami megszabja a minimalbert es az adok merteket, ami legtobbeket kozvetlenul erint. Hanem meghatarozza peldaul hogy milyen lesz az egezszegugy es a nyugdijrendszer, csak ket peldat kiragadva, amik nem csak arra a nehany evre szolnak amig mi kint tartozkodunk, hanem akkor is ervenyben lesznek amikor mi hazamegyunk. Ezert teljesen igazsagtalannak tartom tovabbra is, ha ezekbe a dolgokba nem szolhatunk bele.

A lenyeg viszont: aki teheti es jogosult, az menjen el szavazni. Minden bizonnyal ez lesz a rendszervaltozas utani legfontosabb valasztas, ami a jovonket hosszu idore meg fogja hatarozni.

Vegul koszonet Zugugyvednek, illetve a farkasoknak. Ha a Zugugyved Mongoliaban tobb farkassal talalkozott volna, talan ez a blog sem jott volna letre. Jo hetveget mindenkinek!

mcs · http://paralelart.wordpress.com/ 2010.03.19. 23:01:00

@posztolo: te posztoló, áruld már el nekem, hogy az utóbbi 4 választást, választási programot majd kormányprogramot és az abból fakadó tényleges kormányzati cselekvéseket tekintve, képesnek érzed-e magad arra, hogy bármilyen aprócska konkrét következtetést levonj arra vonatkozólag, hogy mit fog bármelyik párt csinálni akár az egészségügyben, akár a nyugdíjrendszerrel.

értem én, hogy elvi a kérdésed, meg minden, de tekintsd kérlek a gyakorlatot és örülj, hogy nem vagy kitéve annak a dilemmának, aminek mi.

posztolo 2010.03.20. 07:49:56

@mcs: Fogos a kerdes. Nyilvan soha nincs kozvetlen rahatasunk a torvenyhozasra, mindig csak kozvetett (es altalaban utolagos, amikor szavazatunkkal buntetunk egy kormanyt/partot a legutobbi negy ev miatt). Valoban nem annyira programokra (amit nem ismerunk, vagy ismerni velunk, de ugysem lesz megvalositva), mint erzelmek alapjan szavaz a nagy tobbseg. A dilemma pedig tenyleg oriasi, mert most a legtobb a bizonytalansag a jovot illetoen. Tietek a palya!

Sics68 2010.03.21. 22:07:42

@posztolo:

A dolog egyszerű: ha bemegyek egy üzletbe, és ott nem vagyok elégedett (termékkel, kiszolgálással, tökmindegy mivel) akkor többször nem megyek be abba a boltba.

Ugyanennyit kell tenni a politikus genyákkal is: ha valakivel elégedetlen voltam, akkor többször nem szavazok rá. Különösen ha átbaszott, ha olyan dolgok sorozatát tette, amiket faszfejségnek tartok stb.

Ha elég sok ember gondolkodik így és szavaz így (több cikluson keresztük, konzekvensen) akkor javulhat a helyzet.

Addig is hajrá...

bye
Sics

posztolo 2010.03.22. 01:44:29

@Sics68: Ha mar ennel a peldanal tartunk, ezzel csak egy a baj: legtobbunk nem teheti meg hogy masik uzletbe megy be - ha erted mire gondolok.

Utoirat: epp ma beszeltem egy nemet kollegammal aki szintugy Hollandiaban el. Megkerdeztem: es te szavazhattal otthon? Termeszetesen - jott a valasz. Regebben megszabtak egy idot ami utan a hazulrol elkoltozott allampolgar elvesztette szavazojogat Nemetorszagban. Ugy emlekezett, ez 25 ev volt. De ezt a korlatozast az EU-ban elo nemetekre eltoroltek, azoknak mindig megmarad a szavazojoga, barmeddig elnek egy masik EU tagorszagban. Es senkinek sem jut eszebe ezen jogukat megkerdojelezni. Hat ennyi.

avram iancu 2010.03.22. 06:37:38

@JG: Vannak jogos érveid.
Vannak ui. olyan jogszabályok, amelyek érintenek minden magyar állampolgárt bárhol is lakik.
Ilyen pl.: az Alkotmány, állampolgársági törvény, büntető törvénykönyv, stb.
(BTK. 3. § (1) bek. szerint: A magyar törvényt kell alkalmazni a belföldön elkövetett bűncselekményre, valamint a magyar állampolgár külföldön elkövetett olyan cselekményére, amely a magyar törvény szerint bűncselekmény.)

akira2 2010.03.22. 15:12:27

Egyetértek azokkal, akik valamilyen adófizetési cenzust szorgalmaznának, valahogy így:

1. Mindenkinek van egy szavazata, aki magyar állampolgár.
2. Mindenkinek van még egy szavazata, aki adófizető állampolgár (ergo itt is lakik).
3. További egy-egy szavazatot jelent, ha 1M-nál több szja-t fizet, és minden millió újabb szavazatot jelent.
+1 Az szja alapú cenzusnak felső határt kell szabni, bár nem tudom, hogy milyen elvek szerint, ezt ki kellen e számolni, hogy ne boruljon föl a társadalmi egyensúly.

Meggyőződésem, hogy a társadalmi egyensúly jelenleg felborulóban van, mégpedig azért, mert az adófizetők súlya egyre kisebb az országgyűlési választásokon, így a politika sem azoknak az érdekét képviseli, akik előre viszik az ország szekerét. Ezen pedig valahogy változtatni kellene, de a jelenlegi választási rendszerben nem győzhetnek olyan programmal, amely a paternalista állam, az állami újraelosztás önkéntes csökkentését tűzné ki a zászlajára.

Az szja alapú cenzus segíthetne ezen...

akira2 2010.03.22. 15:31:19

@posztolo:

Egyetértek azokkal a szabályozásokkal, amelyek az EU-n belüli szabad munkavállalás és szabad lakhelyválasztás alapeszméjével összhangban, az EU-n belüli költözés esetén semmilyen választójogi szankcióval nem élnek, azaz mindenkinél megmarad az állampolgári jogán a szavazata.

De azt is figyelembe kell venni, ha a helyben adózóknak és a helyben sokat adózóknak teljesen jogos az az igényük, hogy az ő szavazati joguk többet érjen, mert ők adófizetésükkel anyagilag is hozzájárulnak az adott ország közterheinek viseléséhez.

És még egy DE! Az EU-támogatások okán adófizetőnek kellene tekinteni mindenkit, aki az EU-ban adózik, mert azt azért szintén nem volna szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az újonnan csatlakozott EU-s tagállamokat (hacsak részben is) a régi tagállamok adófizetői tartják el - lehet, hogy épp olyanok, akik elvesztették a szavazati jogukat, mert voltak olyan jogkövetők, hogy kijelentkeztek a korábbi lakcímükről....

S1lver 2010.03.22. 18:37:15

Hadd csavarjak meg egyet a variaciokon:

En egy Magyarorszaggal hataros EU-tagorszagban dolgozom, hetente 5 napot kulfoldon, 2 napot Magyarorszagon toltok, mivel a csaladom ott el. Van magyarorszagi hazam, fizetek ingatlan- es gepjarmuadot, bejelentett allando lakcimmel rendelkezem, a fizetesem jelentos reszet is itt koltom el, ugyanakkor van kulfoldon is bejelentett allando lakcimem, valamint ott fizetek jovedelemadot es TB-t is. Na most akkor mi van?

a) ne szavazzak, hiszen tobb idot vagyok "kint", mint "bent"
b) szavazzak, hiszen adot is fizetek es megiscsak itt el a csaladom
c) egyeb

Sics68 2010.03.22. 23:42:43

Üdv!

***

Ami az eu-n belüli stb. szavazati jogot illeti, én azt mondanám, hogy:
- eu-s választáson szavazzon ott, ahol akar ( lakó vagy tartózkodási hely... természetesen csak az egyiken)
- állami választáson szavazhasson ott, ahol állampolgár
- helyi választáson szavazhasson ott, ahol tartózkodik (és/vagy ahol saját tulajdonú ingatlanadó-köteles lakóingatlannal rendelkezik)

***

Akira2: érdekes ez a több szavazatos szisztémád :) Nem mondom, hogy egyetértek vele, de érdekes.

> a jelenlegi választási rendszerben nem győzhetnek olyan programmal,
> amely a paternalista állam, az állami újraelosztás önkéntes csökkentését
> tűzné ki a zászlajára.
>
> Az szja alapú cenzus segíthetne ezen...

Ez egy remek gondolat, nekem tetszik is ... ugyanakkor azt is látom, hogy vannak más "fontos dolgok" is azon kívül, hogy ne "ki hazudik nagyobbat-szebbet" verseny legyen egy választás.

> a politika sem azoknak az érdekét képviseli,
> akik előre viszik az ország szekerét.

Ezzel a gondolatoddal viszont ... nem tudom mit is akarsz mondani. Azt hogy aki több adót (SZJA-t) fizet, az inkább előre viszi az ország szekerét?

Erre két dolgot mondanék.

Egyik, hogy az adóbevételekből az SZJA csak egy kis szelet ... egy igen kis szelet.

Másik, hogy azt vizsgálva, hogy egy Szentgyörgyi Albert és egy Kocsis István (aktuális BKV vezér, volt mszps-kötődésű üzletember és áramtolvaj) közül melyik fizet(ne) magasabb szja-t és melyik vinné nagyobb mértékben előre az ország szekerét... hát.

bye
Sics

mcs · http://paralelart.wordpress.com/ 2010.03.23. 00:30:07

@Sics68: lehet szépeket merengeni a különféle cenzusokon (a vagyoni mellett pl. mókás lenne a min. gyerekszám is), de tulajdonképpen valahol a cél inkább az, hogy a jelöltek méressenek meg, ne pedig a választók.

és milyen fura, hogy lenne igény normális arcokra, egészen nagy, de mégsincs senki, akire nyugodt szívvel szavazhatnánk.

mekkora piaci rés, és mégis simán betöltetlen marad.

Sics68 2010.03.24. 02:17:08

@mcs:

1.

Sok-sok éve az USA-ban épp választási időszak volt - az évszám nem ugrik be, de asszem idősb. Bush újraválasztásáról szólt a cécó. Épp ekkor látogatott haza egy 56-ban küldföldre távozott távoli rokonom. Kíváncsi voltam rá, kire szavaz, mondta hogy Bush-ra.Kérdeztem miért. A válasza az volt,hogy mert ő a kisebbik rossz...

Érdekesnek találtam az álláspontját... és most, hogy már jó néhány itthoni "szabad választást" megértem, elgondolkodtató, hogy mennyire nehéz még a kisebbik rosszat is kiválasztani.

2.
> a cél inkább az, hogy a jelöltek
> méressenek meg, ne pedig a választók
>
> és milyen fura, hogy lenne igény
> normális arcokra, egészen nagy,
> de mégsincs senki, akire nyugodt
> szívvel szavazhatnánk.
>
> mekkora piaci rés, és mégis simán
> betöltetlen marad.

Szerintem ez iganis a választók felelőssége... és a jelen helyzet a választók alkalmatlanságának ékes bizonyítéka.

Különben érdemes abba belegondolni, hogy az első nyugat-európai polgárvárosok az 1200-as, 1300-as évektől kezdve rendelkeznek valamiféle önkormányzatisággal .... azóta vannak működő demokratikus hagyományaik.

Azzal most nem jönnék, hogy a mi dicső őseink kb. akkoriban szálltak le a (magas)lóról és hagytak fel a kalandozgató életmóddal :-) ... ami lényegesebb, hogy azóta se nagyon volt alkalma a magyar népnek megtanulni és gyakorolni a demokráciát.

Annak valahogy sem a török hódoltság, sem a Habsburg uralom nem kedvezet... talán egyedül a Horthy-korszakban volt értékelhető hazai polgári társadalom (nem mondom hogy nyűgök nélkül való, nálunk ui. akkor zajlott az ipari forradlom... mármint a gazdaság forradalma, ennek minden csúf társadalmi mellékhatásával...) ... aztán meg jött a nyilas- majd a proletárdiktatúra.

Mikor tanult volna a nemzet demokráciát?

Talán a művelt(?) fiatalok és az internet meg a szabad információ-áramlás hoz majd valamit. ( 42 éves vagyok. Ha nagy szerencsém lesz,több szempontból is,akkor talán még meglátom... )

bye
Sics

mcs · http://paralelart.wordpress.com/ 2010.03.24. 16:06:53

@Sics68:

hát, tudod, a népet nem lehet lecserélni.
ez van, adott szakasz.

mindenesetre, az ismerőseim, barátaim, rokonaim és üzletfeleim nagy része külföldön próbálkozik. ott majd felszednek valamit, aztán hazahozzák.

a gyerekeim majd talán.

Sics68 2010.03.24. 19:51:02

@mcs:
> a népet nem lehet lecserélni.

Hm, azért olyan 40-50 évenként lecserőlődik az magától is :)

Meg tán tanulnak valamit, talán egyre többen kezdenek el gondolkodni, értelmes és felelős döntéseket hozni... eh, a végén még felébredek :(

Sics

akira2 2010.03.26. 05:47:36

@Sics68:

Tehát egyenlőre érdekes... :)

Az természetesen igaz, hogy az szja csupán az összes állami bevételnek csupán egy kisebb szelete, de a választójog személyekhez köthető, nem a társaságokhoz (ld. társasági adó) vagy fogyasztáshoz (lásd pl. a külföldiek által fizett áfa).

Ezért kötném kizárólag a személyhez (szja-hoz) az adóalapú cenzust.

Amellett persze, hogy az adózást a végletekig leegyszerűsíteném, annyira, hogy a szja-bevallás elférjen egy A4-es oldalon, és ne okozzon egyetlen írástudónak sem annak kitöltése - mint pl. UK-ban.

algi 2010.03.27. 18:36:19

Emberek, a hajléktalanok szavazhatnak. A kerülethez bejegyzik őket.

szamoca@Shaw.ca 2010.03.28. 06:39:02

@third: Na/ez/ bizony csunya megallapitas volt,..A leszakitott teruletek lakoi NEM onszantukbol lettek //kulfoldiek\\OK IGEN IS MAGYAROK.Megha nemis tudnak fizetni 4500 ft-ot/DE izig -verig magyarok..Talan nekik fajt a legjobban hogy kiszavaztak oket/mas- a kulfoldon elo magyarsag is szavazhat-ha-akar/a nagykovetsegen keresztul-a szavazatokat marc-18-ig lehetett leadni.Tisztelettel.u.i.A kulfoldon elo magyarok nagytobbsege kettos allampolgar/es ebbol adodoan eleg sok idot toltenek magyarorszagon/es koltenek rendesen /hotel rokonsag/feltolteni akamrajukat/fizetni az elmaradt adossagukat/azert az mar csak valami vagy nem?Nagyon sok honfitars van aki jobb allampolgar-erosebb igaz hazafi mint aki csak bentel az orszagban /es fogalma sincs mi az --MAGYARNAK LENNI..

szamoca@Shaw.ca 2010.03.28. 06:56:52

@ribizlifozelek: kOSZONOM/ez tokeletesen igaz......Tisztelettel

droid_ · http://matyiszuro.blog.hu/ 2010.03.29. 12:48:14

@szamoca@Shaw.ca: "A kulfoldon elo magyarok nagytobbsege kettos allampolgar" - aha, ezt melyik rádióban hallottad?

algi 2010.03.31. 23:47:07

@szamoca@Shaw.ca: Szerencsére nincs objektív mércéje annak, hogy ki mennyire hazafi, és nem ez dönti el a választójogot.

szamoca@Shaw.ca 2010.04.01. 00:52:35

@algi: Kedves algi/valoba nem...csak aki torodik vele.....Nagyon sokan///TORODNEK......

szamoca@Shaw.ca 2010.04.01. 00:56:32

@droid_: A vallasz//A korulottem eloktol/ Tisztelettel
süti beállítások módosítása