Az alábbi történet egy elég sajátos jogi kérdést vet fel, mi van akkor, ha jelentkezik egy volt örökös egy szabályos hagyatéki végzéssel, és földhivatali hibára hivatkozik? A tulajdonjogi igény nem évül el, de az elbirtoklással talán érdemes próbálkozni, persze csak akkor, ha a tulajdonjogot hitelt érdemlően igazolni tudják.
Tisztelt Zugügyvéd,Segítségét kérném az alábbi ügyben: Édesapám halála után 1/4-ed tulajdonjogot szereztem három testvéremmel együtt az ingatlanra amelyben lakunk.
Tavaly, öt évvel édesapám halála után megkeresett az egyik nagybátyám, hogy több mint 25 évvel ezelőtt, nagyapám halála után ő is örökölt 1/8-ad részt az ingatlanban, de ezt tévedésből a földhivatal nem jegyezte be a nevére. Arra akart minket kérni, hogy ismerjük el a tulajdonjogát és járuljunk hozzá hogy a neve felkerülhessen a tulajdoni lapra, majd ezután vásároljuk őt ki.
Miután 25 év alatt ő gyakorlatilag egyszer sem járt az ingatlanban, az ingatlanra vonatkozó semmilyen kötelezettségének nem tett eleget így mi ezt elég jogtalannak érezzük, és felkerestük a körzeti bíróság fogadónapját, ahol a történetet elmondva, és azt hogy véleményünk és az elbirtoklási jog szerint neki igazán akkor se lehetne követelése irányunkban, ha a neve szerepelne a tulajdoni lapon. A fogadónapon azt mondták hogy szerintük sem állhat fent a követelés, és várjuk meg hogy bepereljen, majd egy ellenkeresettel birtokoljuk el az ingatlant.
Mi jeleztük neki hogy nem járulunk hozzá a kéréséhez, így a napokban megkaptuk a bírósági idézést, hogy februárban jelenjünk meg a bíróságon. Azt szeretném öntől kérdezni, hogy lehetséges-e, hogy a 25 év ellenére a bíróság jogosnak tartja a követelését és bejegyzi őt a tulajdoni lapra, illetve ha ez megtörténik utána is elbirtokolhatjuk-e az ingatlant arra hivatkozva hogy 25 évig nyomát se láttuk, és nem is tudtunk róla hogy ő is tulajdonos?
Köszönettel: egy aggódó örökös
Az utolsó 100 komment: