A pszichiátriai betegek méltóságvédelme mellett érdemes meghallgatni a másik oldalt is. Vajon milyen jogokkal rendelkezik egy törékeny ápolónő a veszélyes beteggel szemben?
Kedves Zugügyvéd,
Egy pszichiátriai osztályon dolgozom ápolónőként. Többször megtörténik, hogy agresszív beteget hoz be a mentő az osztályunkra. Az is, hogy a beosztások alapján csak női ápolók kerülnek ügyeletbe éjszakára. A kórházban csak a portán működik biztonsági szolgálat, akik riasztás esetén körülbelül tíz perc alatt érnek fel az osztályra, de az agreszív betegekhez a szabályzat szerint nem nyúlhatnak.Most hétvégén is behoztak egy beteget, aki szerelmi bánatában körömlakklemosót ivott. A Sürgősségi belgyógyászati osztályról utalták be ellátás után. Mikor közölték vele, hogy maradni kellene éjszaka, hogy megfigyeljük, nekiugrott a személyzetnek, a biztonsági őr, mire felért, már szétszedett mindent.
Ennél a kritikusabb , ha egy ténylegesen intoxikált, "nem beszámítható" mérgezett zavarodik meg, és a gyógyszer által alterált tudata miatt agresszív, és ugyanezt csinálhatja. Az ilyen beteget mindenképp bent kell tartani. Csakúgy, mint szkizofrén, hallucináló beteget.
Az ápolók nem alkalmazhatnak testi kényszert., meg egyszer már emiatt be is lettünk perelve. Mint már említettem a biztonsági, meg elvileg nem nyúlhat a beteghez. Meg fizikailag lehetetlen is lenne három törékeny ápolónőnek megfékezni egy 120 kilós agresszív beteget, aki a betegtársait is veszélyezteti.
Az osztályunkon úgy érezzük, hogy a munkahelyünk nem garantálja a biztonságos munkavégzéshez való jogot. Érdekelne milyen jogi megoldást lehetne erre alkalmazni, mert amíg a betegek jogait számos jogszabály védi, addig az ápolók és az orvosok ki vannak szolgáltatva a jogrendszernek és az agresszív betegeknek.
Utolsó kommentek