Az alábbi levélírónak egészséges a jogi veszélyérzete, a házipénztár felélése bizony sikkasztás. A Zugügyvéd nem egy ilyen ügyet ismer, amikor a felszámoló feljelentést tett a cég képviselője ellen e miatt.
Tisztelt Zugügyvéd!
Szeretném Önnel megosztani az esetemet, egyben tanácsot is szeretnék kérni, mit érdemes tennem, és mire számíthatok. Sok emberrel beszéltem, az ügyem sajnos nem egyedi, sok más kis cég is ugyanebben a helyzetben van, ezért úgy érzem közérdekű lehet a téma.
Nagyon nehéz, kilátástalan helyzetbe kerültem, és több száz álmatlan éjszaka után muszáj valamit tennem, mert így nem mehet tovább.
2002-ben beltagként alapítottam egy betéti társaságot. Édesanyám a kültag. Az elmúlt majdnem 8 év során a házipénztár-állomány 15 millió forintra növekedett. Ez az összeg azonban már nincs meg, az évek során feléltem. Nem vettem belőle luxuslimuzint és kacsalábon forgó palotát sem. Ezt jól bizonyítja, hogy túl a 33-on, 14 év folyamatos munka után lényegében semmilyen magánvagyonom nincs. egyszerűen apránként elment a pénz a megélhetésre, albérlet fizetésére, élelmiszerre, rezsire stb. Sajnos soha semmilyen anyagi segítségre nem számíthattam még a család részéről sem, mert a családom is nagyon szerény anyagi körülmények között él.
Szeretném hozzátenni, hogy adót soha nem csaltam el, bevételt nem titkoltam el, a könyvelésem, az adóbevallásaim mindig rendben voltak, kizárólag számlásan dolgoztam - mivel az ügyfeleim is cégek voltak, így ha akartam volna, akkor sem tehettem volna másként. Az alkalmazottaimnak, beszállítóimnak, üzleti partnereimnek soha nem tartoztam, a céges autók részleteit, a céges telefonszámlákat, stb. mindig időben fizettem.
Mindennek az lett az eredménye, hogy jelentős adóhátralékot is felhal
mozott a cég (most ~7.5MFt). 3 alkalommal kértem (és kaptam) részletfizetést az éppen aktuális adótartozásra, amit az előírásnak megfelelően teljesítettem is, de a törlesztés mellett legtöbbször nem tudtam az aktuális adókat fizetni, így tulajdonképpen egy ördögi körbe kerültem, amiből soha nem tudtam kiszállni. Most már csak a késedelmi kamat miatt is évről évre jelentősen nő az adóhátralék.
A cégemnek április óta lényegében nincs bevétele, még a járulékokat sem tudom magam után fizetni, ami szintén kb. havi 100.000 Ft-tal növeli az adóhátralékot.
Többször próbáltam megállítani ezt a lavinát, de mivel a házipénztárban (igaz, csak papíron) többnyire volt annyi pénz, ami az adótartozás megfizetését lehetővé tette volna, így sosem tudtam a cég felszámolását, megszüntetését kezdeményezni. Próbáltam adósságrendező hitelkonstrukciókat is keresni, de hitelt természetesen soha nem kaphattam, pont a köztartozások miatt.
Próbáltam az interneten információt találni hasonló esetekkel kapcsolatban, de ellentmondó véleményeket találtam.
Egyes vélemények szerint a házipénztár felélése sikkasztásnak minősül (a törvények alapján sajnos nekem is annak tűnik), ráadásul a Btk szerint az én esetem üzletszerűnek, folytatólagosnak is tekinthető, mivel kisebb részletekben, de hosszabb idő alatt, összességében jelentős értékben történt a pénzkészlet "felélése".
Viszont a Btk, ide vágó passzusa azt is tartalmazza, hogy amennyiben az elkövető önként jelenti a sikkasztás tényét a tulajdonosnak vagy a hatóságnak, akkor a büntetési tétel korlátlanul enyhíthető.
Tanácsot szeretnék kérni az alábbi kérdésekben:
- a fent leírtak valóban kimerítik-e a sikkasztás tényét?
- ha önként jelenteni akarom, akkor melyik hatósághoz kell fordulni? Hol kell jelentenem és milyen formában?
- milyen jogkövetkezményekre számíthatok?
Az utolsó 100 komment: